Fra søndag middag til mandag middag kan bornholmerne risikere at få op til 50 millimeter regn.

Der er også risiko for, at der lokalt kan falde mere end 15 millimeter regn på 30 minutter, altså skybrud.

Det advarer DMI om på X, tidligere kendt som Twitter.

»Resten af landet får del i det dårlige vejr efterhånden som det bevæger sig østpå,« fortæller vagthavende meteorolog Lars Henriksen til B.T.

Det østlige Sjælland kan forvente kraftig regn fra søndag aften og til mandag aften.

»Det bliver en ret våd omgang og efterhånden også meget blæsende,« fortæller Lars Henriksen. Han advarer om stormende kuling primært i kystområderne. Inde i landet bliver blæsten knap så kraftig.

Det er et lavtryk over Østeuropa, der har kurs mod Danmark, der er årsag til det dårlige vejr.

Det er risiko for kraftig regn, hvor der falder op til 20-50 millimeter på et døgn.

TV2 vejret advarer ligefrem om, at det kan måske kan komme over 70 millimeter regn flere steder på Sjælland.

Der er også risiko for, at der kan forekomme skybrud andre steder end på Bornholm.

»Som det ser ud nu er risikoen størst i Midt- og Nordsjælland og i det nordlige Jylland, men det kan nå at ændre sig,« advarer meteorologen.

Vinden kan også føre til forhøjet vandstand i det indre danske farvande, når vandet presset ind i fjorde, sunde og bælter.

Juli har været ekstrem våd, hvorfor vandstanden i de danske åer i forvejen er høj, og derfor advarer DMI om, at den ekstra nedbør kan få åer flere steder til at løbe over.