Mandag skal man forberede sig på regn de fleste steder i landet. I bestemte dele skal man derudover også gardere sig mod vindstød af stormstyrke.

Det gælder de nordlige og vestlige dele af Jylland, hvor det vil regne og blæse fra morgenstunden. Det fortæller meteorolog ved DMI, Jesper Eriksen, til B.T.

»I den nordvestlige del af landet kan man nå op på hårdkuling med vindstød af stormstyrke ved kysterne,« siger meteorologen. 

Han uddyber, at det vil finde sted fra morgentimerne og frem til omkring frokosttid. DMI har udsendt et risikovarsel i forbindelse med vindstødene.

På Sjælland og Bornholm byder vejret også på regn fra morgenstunden. Regnvejret rykker sig dog østpå til Sverige i løbet af dagen, hvorefter solen vil titte frem. 

Vejret bliver blæsende, og vinden bliver jævn til hård fra en sydvestlig retning.

Heller ikke temperaturmæssigt ser vi mandag det helt barske vintervejr.

»Temperaturen vil ligge på mellem 5 og 10 graders varme, og det er jo meget mildt for december. Der er heller ikke noget sne på vej lige foreløbigt,« konkluderer Jesper Eriksen.