Det er måske lidt af en gåde – i hvert fald for mange danskere. Donald Trump lyver, og han er blevet kendt skyldig i kriminalitet som den første tidligere præsident nogensinde i en sag om dokumentfalsk.
Så hvordan kan det være, at millioner og atter millioner af amerikanere alligevel ser ud til at sætte deres kryds ved ekspræsidenten, når det amerikanske valg løber af stablen?
»Den bedste forklaring er, at der står et R efter hans navn på stemmesedlen,« vurderer Derek Beach, der er ekspert i amerikansk politik og professor ved Aarhus Universitet.
»Han er republikaner, og arbejder for en mindre stat og lavere skatter. Han er godt nok et fjols, der ævler – men han er trods alt ikke demokrat, tænker de fleste af hans vælgere.«
Donald Trump vandt som bekendt valget i 2016 over Hillary Clinton. Dengang fik han lige knap 63 millioner stemmer.
Men hvis meningsmålinger er nogen rettesnor, så er den republikanske præsidentkandidat i bedre form nu, end han var på netop dette tidspunkt i valgkampen i 2016.
»For hovedparten af vælgerne er der ikke så meget tale om et tilvalg – men et fravalg. Forstået på den måde, at du ikke stemmer på republikanerne, fordi du er glad for deres politik – men fordi, du er motiveret af, at demokraternes politik simpelthen er dårlig og skadelig for USA,« forklarer Derek Beach.
Ekspertens analyse bakkes op af data.
En ny meningsmåling, produceret for ABC News, viser, at 59 % af amerikanerne synes, at økonomien er blevet værre under Biden-Harris administrationen.
Dertil viser meningsmålingen, at Trump samlet set fører med 8 procentpoint over Harris i tillid til at håndtere økonomien.
»De (hovedparten af de republikanske vælgere, red.) tænker nok, at det er pest eller kolera. Men Demokraterne er trods alt værre, så de stemmer på Trump i trods. De holder sig for næsen, når de stemmer på ham – men de gør det alligevel.«
Nogen vil indvende, at det er virker skørt, at folk kan se bort fra January 6th, påstanden om at valget var 'rigged', løgnene og retssagerne. Hvordan kan det lade sig gøre?
»Det bedste argument vil være, at meget af dét er teatertorden fra Trumps side. Han har godt nok nogle sager imod sig, men det gik ikke så slemt sidste gang. Han har trods alt været præsident, og USA gik ikke under – men havde det egentlig meget godt,« forklarer Derek Beach og tilføjer:
»Lidt ligesom demokraterne gjorde det, dengang de genvalgte Bill Clinton i 96' efter Monica Lewinsky og alt det der.«
