Den 31-årige tv-personlighed Joseph Duggar er blevet anholdt og mistænkt for et seksuelt overgreb på en blot ni-årig pige.
Det skriver flere internationale medier heriblandt E!News og NBC News.
Bedst kender man nok Joseph Duggar fra TLC-serien '19 kids and Counting', som følger den store Duggar-familie. Han er et af hele 19 børn, hvis navne alle starter med J.
Det formodede overgreb skulle have fundet sted i 2020 under en familieferie i Florida. Pigen, der i dag er 14 år, anmeldte senere det seksuelle overgreb.
Joseph Duggar tilstod handlingerne over for offerets far og politiet, inden han blev anholdt.
Hans hustru, 27-årige Kendra Duggar, blev fredag – blot to dage efter hendes mand blev anholdt – anholdt og sigtet for i fire tilfælde at have udsat en mindreårig for fare samt fire tilfælde af ulovlig frihedsberøvelse.
Ifølge NBC udsendte Jill Duggar Dillard, der er søster til Joseph Duggar, i denne uge en offentlig udtalelse fra Duggar-familien, hvor i de sagde, at de var chokerede over anholdelsen og beskyldningerne.

Joseph Duggar er ikke det første medlem af familie-dynastiet, der er blevet anklaget for seksuelt overgreb af en mindreårig.
I 2015 blev familiens show lukket ned efter, broderen Josh Duggar blev anklaget for at have forulempet fire af sine søstre. Josh er den ældste dreng i søskendeflokken.
I 2022 blev han idømt fængselsstraf på 12 års fængsel for at være i besiddelse af større mængder overgrebsmateriale mod børn.
'19 kids and Counting' blev sendt på TLC i alt 10 sæsoner fra 2008 til 2015.
