Hvis du har 10-14 millioner kroner til overs og gerne vil eje en helt hvid Lamborghini, som har en fortid i Hollywood, så læs endelig videre. 

Auktionshuset Sotheby's sætter nemlig nu en kridhvid Lamborghini Countach til salg, som optrådte i Martin Scorseses berømte film The Wolf of Wall Street. Det skriver Finans.

I filmen forulykker hovedpersonen Jordan Belfort, som spilles af Leonardo DiCaprio i bilen,og der vil faktisk senere komme en anden hvid Lamborghini til salg på Sotheby's komplet med de skader, som den nu har fået efter den hårdhændede optræden i filmen. 

Den aktuelle Lamborghini, som altså også var med i filmen, fejler til gengæld ingenting. 

Der er ikke mange af den type bil i verden. Sotheby's skriver, at netop denne udgave af bilen menes der kun at være tolv af på verdensplan. 

To af dem blev så brugt i Scorseses film, hvor man helt bevidst forulykkede den ene af dem. 

Aktionen starter 8. december og man forventer, at bilen indbringer 10-14 millioner danske kroner. 

Foto: Jeremy Cliff / RM Sotheby
Vis mere