Kong Frederik og dronning Mary har netop offentliggjort deres officielle civilportrætter.
Men hvad er civilportrætter overhovedet for noget? Hvorfor er de vigtige? Og hvorfor bliver de nye portrætter sammenlignet med 'Vild med dans'?
Alt det svarer kongehushistoriker Lars Hovbakke Sørensen på herunder.
»Det nemmeste er at sige, at civilportrætter er de billeder, man bruger i de sammenhænge, hvor man ikke bruger de officielle gallaportrætter,« starter Lars Hovbakke Sørensen sin forklaring.
I april fik kong Frederik og dronning Mary nemlig offentliggjort deres første officielle billeder som nyt kongepar.

På disse gallaportrætter fra De Kongelige Repræsentationslokaler på Christiansborg ser man kong Frederik og dronning Mary stå side om side i deres gallauniformer, iklædt kronjuveler og guldkæder.
På de nye civilportrætter er Kongeparret blot klædt på i deres almindeligt fine tøj og smykker, hjemme på deres palæ på Amalienborg.
»Gallaportrætterne er dem, der bruges på ambassader og konsulater rundt om i verden, og alle mulige statslige institutioner som ministerierne, hvor der skal hænge et officielt portræt af kongeparret,« forklarer Lars Hovbakke Sørensen.
»Og så skal civilportrætterne hænge alle de andre steder. Det kan eksempelvis være de protektioner, som kongeparret har, som har lov til at anvende de her billeder i stedet.«

Gallaportrætterne har altså en særlig status over civilportrætterne, der også først nu er blevet offentliggjort syv måneder senere – næsten et år efter tronskiftet.
»Begge ting er officielle, men gallaportrætterne er lidt mere fint, formelt og stift, fordi det er en særlig og fast tradition, at de skal hænge alle de steder, hvor Danmarks skal repræsenteret ud ad til,« forklarer Lars Hovbakke Sørensen.
Der er derimod ingen krav til, at civilportrætterne skal ophænges nogen steder. Men heller ikke gallaportrætterne må blive hængt for godt op.
»De officielle portrætter skal formentlig udskiftes om nogle år, for det er klart, at de skal være nogenlunde opdateret – ligesom dronning Margrethe også har haft flere forskellige portrætter, også på mønterne og frimærkerne, gennem hendes 52 år som regent.«

Gammeldags som 'Vild med dans'
Kongehushistorikeren Lars Hovbakke Sørensen fortæller desuden, at de nye civilportrætter af Kongeparret er udført lige efter bogen.
»Det er meget klassiske og neutrale billeder, og det skal det også være. De er holdt i mørke og hvide farver, uden en masse pang og overraskelser, og det er meget typisk sådan, man gør det med de officielle fotos, fordi de skal bruges til de her særlige ting,« forklarer kongehuseksperten.
Én ting vækker dog opsigt ved de nye civilportrætter.
Dronning Mary står nemlig foran kong Frederik, mens de på deres officielle gallaportrætter stod ved siden af hinanden.
»Gallaportrætterne er en tak mere formelle, så her lægger man mere vægt på hvem, der er statsoverhoved, fordi det er officielle billeder, der skal hænge rundt omkring,« forklarer Lars Hovbakke Sørensen.
»Ved civilportrætterne lægger man mere vægt på det personlige, civile liv og ikke ens roller. Derfor holder man sig til de mere klassiske, gammeldags kønsroller, og her er det typisk, at damerne er foran herrerne, ligesom vi også ser det, når parrene står klar i 'Vild med dans',« fortæller kongehuseksperten.
Hør også, hvad Berlingskes kongehuskommentator Jakob Steen Olsen samt historiker Emma Paaske mener om de nye portrætter omkring 40 minutter inde i seneste episode af B.T.s royale podcast 'Kongehuset bag kulissen'.