Er du fan af tv-serien Klovn, er du ikke i tvivl om, hvem han var.
14. oktober gik Michael Larsen bort, skriver Se og Hør.
I 2006 skrev han sig ind i hjerterne hos mange Klovn-fans for sin rolle i afsnittet 'Sankt Hans' i den populære serie.
Her spiller han en Silvan-medarbejder, der sælger en omgang 'lortebrædder' til hovedpersonen Frank efter en kontrovers på golfbanen.
Casper og Frank giver ham øgenavnet 'det fede svin,' som de fleste Klovn-fans vil kunne nikke genkendende til.
Det tidligere folketingsmedlem Martin Henriksen mindes Larsen på sin Facebook-side, som han kender fra deres fælles tid i Dansk Folkeparti.
'Michael Larsen var en af ildsjælene, og nu er han gået bort, alt for tidligt.'
'Der var bisættelse i går (18. oktober, red.) på Frederiksberg, og det var tydeligt at se at Michael har præget mange mennesker i sit liv på en positiv måde.'
'Man siger, at Herren tager de gode til sig før tid
'Jeg har haft mange hyggelige stunder sammen med Michael, da jeg var DF’er og da jeg sad i Folketinget, og når jeg var på besøg hos den lokale Frederiksberg-afdeling,' skriver Henriksen.
Ifølge Se og Hør blev Larsen 58 år gammel.