Med over en million seertal blev DR-programmet 'Hotel Romantik' en kæmpe succes. 

I datingprogrammet kunne danskerne følge en række ældre, singler, som forsøgte at finde kærligheden. 

Dog deles begejstringen for programmet ikke af alle tv-seriens deltagere. For ifølge JR, som også går under det borgerlige navn Jesper Rosengren, var deltagelsen ikke uden problemer. 

»Med min adhd var det fandeme en kamp i starten at være sammen med alle de forskellige mennesker. Det skulle jeg lige overvinde,« udtaler han i i torsdagens afsnit 'Q&CO'.

Selvom håbet om en fremtidig kæreste var en del af motivationen for deltagelsen i programmet, var det også manglen på selvbestemmelsen over hverdagen, som udfordrede ham undervejs. 

»Jeg har været single i mange år og ikke haft behovet for en fast kæreste. Så ville skæbnen, at jeg skulle være med, og det måtte jeg tage i stiv arm, ikke fordi jeg ikke ville finde en kæreste, men mere selvbestemmelsen over, hvad man skulle få dagen til at gå med. Det var svært for mig,« siger han videre. 

Undervejs i podcasten spiller vært Henrik Qvortrup klip fra programmet, hvor 'Hotel Romantik'-vært Sofie Linde taler til deltagerne. Henrik Qvortrup sammenligner værtens talemåde med den måde, der bliver snakket til børn i en børnehave. 

Og det kan Jesper Rosengren nikke genkendende til. 

»Det er nok lidt om snakken, og det har jeg det sgu svært ved. Der er ikke andet end at gå med på galejen, men det er lidt svært at blive betragtet som et barn,« lyder det fra JR. 

Ægteparret Sofie Linde og Joakim Ingversen er værtspar i DR's  datingprogram 'Hotel Romantik'.
Ægteparret Sofie Linde og Joakim Ingversen er værtspar i DR's  datingprogram 'Hotel Romantik'. Foto: Holger Rytter

Der gik dog et par dage før Jesper Rosengren fandt sig nogenlunde til rette. 

»Jeg ved ikke, om det var sjovt. Men på tredjedagen vænnede jeg mig til det gøgl. Jeg ved sgu ikke om det var sjovt. Alle de andre synes det var.«

Trods Jesper Rosengren deltagelse programmet har han endnu ikke fundet kærligheden endnu – det er dog ikke tilbud, han mangler. 

»Jeg lavede en Instagram, hvor der har jeg fået 8.000 til 10.000 følgere. Jeg har ikke fået en kæreste endnu. Jeg kunne have fået mange. Tilbuddene vælter ind i indbakken,« siger han kækt.

Lørdag er der premiere på anden sæson af tv-hittet, hvor danskerne igen glædeligt kan følge en række seniorer i forsøget på at finde kærligheden.