Endnu et år er efterhånden ved at gå på hæld, og igen har TV 2 Charlie hyldet dem, der har stukket snuden frem, i satireshowet "Året der gak".

Mens det regnede udenfor, blev der grillet løs inden for i satirens tegn i Cirkusbygningen i København mandag aften.

Endnu et år er efterhånden ved at gå på hæld. Og igen har TV 2 Charlie ristet dem, der har gjort sig bemærket på opsigtsvækkende vis, med showet "Året der gak".

- Satiren er en vigtig tradition, som har en naturlig plads på TV 2 Charlie, hvor vi elsker underholdning med noget på hjerte, siger redaktør Mads Volck.

Mellem indslagene og optrædenerne blev der uddelt tre priser: æresprisen kaldet Storm-prisen, Årets Store Smil og Årets Yndlingsoffer.

Årets Yndlingsoffer kåres i samarbejde med Svikmøllen - et hæfte med satiretegninger, som karikerer en række af årets mest opsigtsvækkende begivenheder og personerne i - magtens - centrum for dem.

I år tilfaldt prisen igen en politiker, denne gang miljøminister Magnus Heunicke (S), som overtog titlen fra sidste års udråbte yndlingsoffer, De Konservatives formand, Søren Pape Poulsen.

I den anden ende af spektret blev Bodil Jørgensen hædret. Den 62-årige skuespiller er årets modtager af Storm-prisen - en ærespris, som er opkaldt efter tegner, opfinder og skuespiller Storm P.

Fra satiregenren er Bodil Jørgensen kendt fra revyscenen og roller i "Rytteriet", "Det slører stadig" og "Minkavlerne" for at nævne et udpluk.

Æresprisen gives for lang og tro tjeneste i humorens tegn, lyder det fra folkene bag "Året der gak".

Storm-prisen er tidligere blevet givet til entertainere som Ørkenens Sønner, Søs & Kirsten og Niels Hausgaard.

Der var også en pris til håndboldherrernes landstræner, Nikolaj Jacobsen, i kategorien Årets Store Smil fra holdet bag "Året der gak". Prisen gives til en person, der har fået os til at smile i et ellers hårdt år, og det har Nikolaj Jacobsen formået, lyder det.

"Året der gak 2023" kan ses på TV 2 Charlie og TV 2 Play 10. december med satiretrioen Platt-form bestående af Mille Lehfeldt, Jakob Fauerby og Laus Høybye som showets værter.

/ritzau/