Skuespilleren Rosalinde Mynster venter sit livs julegave.
Hun og musikermanden Jakob Emil Lamdahl Pedersen skal være forældre for første gang.
Det afslører Rosalinde Mynster i et opslag delt på det sociale medie Instagram.
Blandt gratulanterne er Cecilie Stenspil, Amalie Dollerup og Neel Rønholt, som Rosalinde Mynster spillede over for i successerien "Badehotellet".
Rosalinde Mynster og Jakob Emil Lamdahl Pedersen mødte hinanden gennem fælles venner og fandt sammen i begyndelsen af 2018.
På skuespillerens 30-års fødselsdag - 28. september 2020 - friede Jakob Emil Lamdahl Pedersen.
Den lille ny bliver født ind i en kunstnerisk familie. Rosalinde Mynster er datter af skuespillerne Karen-Lise Mynster og Søren Spanning, og så er hun søster til filmfotografen Jasper Spanning.
Den 35-årige autodidakte skuespiller slog i 2008 sit eget navn fast med hovedrollen i dramaet "To verdener", men det helt store gennembrud kom i 2013 i førnævnte "Badehotellet".
Derudover er hun kendt fra DR's dramakomedieserie "Carmen Curlers" og den prisvindende film "Hvor kragerne vender".
I øjeblikket er hun i gang med optagelserne af TV 2's kommende julekalender, "I nissernes rige", som kanalen sender næste december.
/ritzau/
