David Beckham er en velhavende herre, men nu har et boligsalg gjort Beckham-formuen endnu større.
For den tidligere fodboldstjerne kan nu glædeligt gnide sig i sine rige hænder, da han seks år efter købet af en penthouselejlighed i Miami angiveligt har fået en stor fortjeneste på salget.
Det skriver New York Post.
David Beckham købte lejligheden tilbage i 2020 for 19,8 millioner dollar gennem sit firma Beckham Brand Limited.
Og ifølge mediet har han nu solgt den overdådige lejlighed for hele 24,6 millioner dollar, som giver ham en flot fortjeneste på 4,8 millioner dollar, hvilket svarer til omkring 30 millioner danske kroner.

Salget sker bemærkelsesværdigt kort tid efter, at ældstesønnen, Brooklyn Beckham, der er bosat i USA og gift med amerikaneren Nicola Peltz, gik offentligt ud på Instagram og smed familien Beckham under bussen i en række stories, hvor han rettede skarp kritik mod sin familie.
Men det er dog ikke et definitivt farvel til den farverige by, da Beckham-parret stadig er indehaver af et mondænt palæ, som ligger i Miami Beach.
Penthouselejligheden ligger på hele 59.-etage og rummede hele fem soveværelser, seks badeværelse og et kæmpe vinduesparti fra gulv til loft med stor balkon med udsigt over Atlanterhavet.
