Tyskland mangler arbejdskraft og vil løse problemet med en kvart million afrikanere.

Landet er således gået med på en arbejdsmigrationsaftale, som vil åbne dørene for 250.000 faglærte og ufaglærte folk fra Kenya.

Det skriver BBC fredag.

Ifølge mediet er det blandt andet læger, sygeplejersker og lærere, som vil deltage i programmet.

Torsdag er der også kommet fem kenyanske buschauffører ind til Flensborg for at være med i et pilotprojekt. I den forbindelse udtalte Schleswig-Holsteins transportminister, Claus Ruhe Madsen, at Tyskland har brug for hænder.

»Vi er simpelthen nødt til at positionere os i Tyskland på en sådan måde, at det er attraktivt at komme hertil,« skal han have sagt ifølge BBC.

Aftalen er indgået mellem Tysklands kansler, Olaf Scholz, og Kenyas præsident, William Ruto.

Som en del af aftalen kan kenyanere få forskellige visumfordele i Tyskland. For eksempel kan de få udstedt langtidsvisum til at studere eller tage en erhvervsuddannelse, lyder det.

Aftalen skal efter sigende også gøre det mere enkelt at sende illegale kenyanere retur til deres hjemland.