Kogt ris: 3,30 euro, mineralvand: 2 euro … Ingen forret: 2 euro.

Når sydeuropæiske tjenere kommer med regningen, kan det være en god idé at holde godt øje, for ellers kan man hurtigt blive narret.

Det fik et par slået fast med syvtommersøm, da de søndag betalte for deres måltid på en restaurant i Mallorca.

På kreativ vis forsøgte beværtningen i det spanske ferieparadis – en rejsefavorit blandt danskerne – at opkræve dem penge for ikke at have bestilt en forret, skriver Majorca Daily Bulletin.

»Vi bad om regningen og betalte, men da vi kiggede på kvitteringen, indså vi, at vi var blevet trukket penge for ikke at have bestil nogen forret,« siger en af selskabets deltagere til mediet ifølge Expressen.

Ikke-eksisterende forretter kan være en god idé at holde øje med under restaurantbesøg på Mallorca, for metoden er ganske enkelt ulovlig. Det fastslår en forbrugerorganisation til Majorca Daily Bulletin.

Kun hvis man bestiller en menu, hvor forretten ellers havde indgået, kan restauranten kræve penge for ikke at servere den, lyder det.

I dette tilfælde fik parret da også deres 2 euro svarende til knap 15 danske kroner tilbage efter at have konfronteret personalet.

»Jeg fornemmede, at det var et spørgsmål om: 'Hvis du kan slippe afsted med det, så gør det',« fortæller en af gæsterne ifølge Expressen.