Navnet er 'Nili'.

Og det er en særlige enhed, som den israelske efterretningstjeneste skulle have sammensat med ét specifikt formål: 'at jagte og eliminere' alle, der var involveret i massakren 7. oktober.

Det skriver israelske medier som eksempelvis The Jerusalem Post.

Cirka 1.400 israelere mistede livet, da medlemmer af den palæstinensiske terrororganisation Hamas tidligt lørdag morgen for snart tre uger siden gik fra Gaza og ind i Israel i et blodigt angreb.

Hamas-terroristerne gik 7. oktober blandt andet til angreb på kibbutzen Kfar Aza.
Hamas-terroristerne gik 7. oktober blandt andet til angreb på kibbutzen Kfar Aza. Foto: Abir Sultan/EPA/Ritzau Scanpix
Vis mere

Nu er det op til 'Nili' at finde frem til dem, der deltog.

Den særlige styrke skal angiveligt arbejde uafhængigt af alle andre enheder og kommandoveje, og det skal ske ved både arbejde i marken og via efterretninger.

Israelsk militær har allerede slået hårdt tilbage efter terrorangrebet. 

Der er således gennemført vedvarende bombninger af Gaza, og fra israelsk side er det meldt ud, at man vil »udslette« Hamas.

Som forsvarsminister Yoav Gallant har sagt:

»Vores fly kan nå overalt, hvert missil har en modtager. Vi vil ramme hvert eneste medlem af Hamas,« har det lydt:

»Hamas-medlemmer har to muligheder: Enten at blive dræbt eller overgive sig. Der findes ikke en tredje mulighed.

Men 'Nili' skal altså sideløbende arbejde specifikt med at finde frem til alle og enhver, der var med til at gennemføre de i mange tilfælde bestialske drab. 

Israelsk militær har over for nogle journalister fremvist en video med ucensurerede optagelser fra massakren – læs her om en dansk journalist reaktion på at have set den.

'Nili' er et akronym for den hebraiske frase 'Netzach Yisrael Lo Yeshaker', hvilket betyder 'Israels evighed lyver ikke'.