En by tæt på Moskva blev onsdag ramt af en voldsom eksplosion på en fabrik.
Dagen derpå er der nyt om både årsagen og om antallet af ofre.
En person er ifølge Sky News omkommet, mens 60 er såret.
Derudover mangler nødberedskabet stadig at få kontakt til flere personer i byen Sergjev Posad, hvor en stor røgsøjle var det tydelige bevis på, hvor voldsom eksplosionen onsdag morgen var.
»Som det ser ud lige nu, har vi ingen oplysninger om ni personer,« siger en talsperson til det russiske nyhedsbureau Tass.
Eksplosioner som den i går skaber typisk mistanke om, at ukrainske droner har været på spil – men denne gang skulle årsagen være en helt anden.
Ifølge Tass skete eksplosionen på et fyrværkerilager ved fabrikken, som producerer både medicinsk udstyr, samt optisk udstyr, der bliver brugt af Ruslands sikkerhedsstyrker.
Lageret er udlejet af fabrikken, og der åbnes nu en sag om brud på sikkerhedsforanstaltningerne mod lagerbygningens lejer.
Eksplosionen var så voldsom, at den efterfølgende trykbølge blæste vinduerne ind i flere beboelsesejendomme nær fyrværkerilageret.
Billeder fra stedet viser da også omfattende ødelæggelser.
Sergjev Posad ligger cirka 60 kilometer nordøst for Moskva.