Stort arrangement skaber kø og tung trafik: 'Forlænget rejsetid'
Op mod 125.000 forventes at overvære flyshowet.

Op mod 125.000 forventes at overvære flyshowet.

Det er forventningen, at op mod 125.000 dukker op for at overvære Danmarks største militære flyshow, Danish Air Show, der denne søndag afholdes i Aalborg.
Og dét er noget, der sætter sit præg på trafikken i området, som er blevet meget tung.
Det fremgår af Vejdirektoratets trafikkort.
»Forlænget rejsetid: 10-30 minutter,« lyder det om trafikken på rute 11 mellem Nørresundby og Flyvestation Aalborg, hvor den danske flyveopvisning bliver afholdt.
Desuden oplyser Vejdirektoratet også, at der generelt er risiko for kø, ligesom rute 11 i begge retninger mellem Aabybro S og Vadum er spærret grundet begivenheden.
Hos P4 Trafik oplyses det også, at der især på rute 55 Thisted Landevej kan opstå kø og ekstra trafik.
»Arrangementet begynder klokken 8.00, hvor tilstrømningen forventes at være størst, og det slutter klokken 16.00,« lyder det.