Opdateret: Politi er færdige med at arbejde på stedet, og der er ingen afspærringer. Der er nu derfor åbnet for al tog- og biltrafik i området igen.
Østjyllands Politi oplyser søndag, at de er til stede på Åhavevej i Aarhus C, hvor strækningen mellem Skanderborgvej og Eskelundvej er spærret for trafik i begge retninger.
Det oplyser Peter Andersen, som er vagtchef ved Østjyllands Politi, til B.T.
Han kan videre oplyse, at også togtrafikken er indstillet i området, fordi politiet arbejder på stedet.
Vagtchefen kan ikke komme situationen nærmere andet end politikredsen arbejder derude i området. Det vides endnu ikke, hvor længe de vil være til stede og arbejde på strækningen.
Han understreger dog, at der ingen fare er for borgere eller beboere i området. Politiet opfordrer til, at man skal søge alternative ruter og respektere politiets afspærring.
