Det kan for selv det mest tålmodige menneske være en stor prøvelse af finde en parkeringsplads i hovedstaden.
Og i takt med at det er blevet sværere for københavnerne at finde en ledig plads til bilen, er antallet af fuldtidsansatte p-vagter de sidste fem år kun gået én vej.
Og det er op.
»Det er jo en jagt,« konstaterer Henrik Busch, der er formand for foreningen 'Ja tak til parkering' og bilist i København.
»Det er gået hen og blevet en fantastisk forretning for Københavns Kommune at kradse bøder ind«.
Helt konkret er antallet af fuldtidsansatte parkeringsvagter de sidste fem år steget med 34 procent, viser tal fra Københavns Kommunes teknik- og miljøforvaltning, som B.T. har fået indsigt i.
I faktiske tal betyder det, at der i dag er 116 fuldtidsansatte parkeringsvagter sammenlignet med 87 i 2021.
Tallene kommer ikke bag på Henrik Busch, hvis forening kæmper for flere parkeringspladser i København, og som har over 3000 medlemmer på Facebook.
»Kommunen ser det her som en pengemaskine, så det overrasker mig ikke, at antallet af parkeringsvagter stiger,« siger han.
»Hvis jeg var Københavns Kommune, havde jeg da også ansat mange flere vagter, fordi det er så nemt for dem at kradse bøder ind.«
Han fremhæver blandt andet det omdiskuterede område Middelalderbyen i det indre København. Her trådte nye parkeringsregler i kraft 1. april, og siden da er antallet af bøder steget med 90 procent frem til 31. august. I alt er der i perioden givet 33.300 bøder i perioden, viser tal fra teknik- og miljøforvaltningen.
»Det er fuldstændig urimeligt. Vi har valgt dem på rådhuset, men de går efter os. Og der er simpelthen forkasteligt,« mener formanden.
Tal fra september i år fra FDM – Danmarks største interesseorganisation for bilister – viser, at der i 2024 blev udstedt rekordmange bøder på landsplan, i alt 267.825.
Alligevel mener FDM ikke, at stigningen i antallet af bøder nødvendigvis hænger sammen med, at der er kommet flere parkeringsvagter.
»Vi går ikke så meget op i antallet af parkeringsvagter. Vi går op i, at kontrollen bliver udført efter bogen,« siger Dennis Lange, chefkonsulent hos FDM.
Han peger i stedet på, at der mangler pladser, og der derfor opstår kamp om pladserne i byen.
»Flere bliver ramt af udfordringen med manglende pladser, så nogle kan i pressede situationer træffe et valg om at parkere ulovligt,« siger han.
B.T. har rakt ud til Købehanvs Kommunes teknik- og miljøforvaltning, for et svar på kritikken fra Henrik Busch. De skriver i et svar:
»Med budget 2022 vedtog Borgerrepræsentationen, at øge bevillingen til parkeringskontrol ifm. indførelsen af de tidsbegrænsede zoner.
Den forøgede bevilling medførte et løft af antallet af årsværk til parkeringskontrol med 28 årsværk, samt tilhørende administration, drift, klagesagsbehandling.«
Forvaltningen understreger desuden, at parkeringskontrollen har til formål at sikre, at borgerne følger reglerne for parkering i kommunen.
