Vanvittigt comeback: Holger Rune er klar til stor turnering
Holger Rune blev behandlet undervejs, men leverede et stort comeback og er klar til Barcelona Open.

Holger Rune blev behandlet undervejs, men leverede et stort comeback og er klar til Barcelona Open.

Holger Rune er klar til deltagelse i hovedturneringen ved ATP 500-turneringen i Barcelona efter et stort comeback i kvalifikationsfinalen søndag.
I den afgørende kamp om en plads i hovedturneringen vandt den 17-årige dansker søndag over tyske Peter Gojowczyk med cifrene 3-6, 6-3, 7-5.
Tyskeren var ellers foran 5-2 i afgørende sæt, men Holger Rune fandt storspillet frem til sidst og snuppede fem partier på stribe.
Rune, der ligger nummer 322 på verdensranglistens, døjede undervejs med en skade i kampen mod verdens nummer 130.
Den unge dansker kom godt fra start med to esser i sit første parti, og det trak også op til, at danskeren skulle få det første servegennembrud.
Han spillede sig til tre chancer ved stillingen 2-2, men formøblede dem alle, og Gojowczyk kom i stedet på 3-2.
I det efterfølgende parti var det så tyskeren, der fik breakchancer i en lind strøm, og han udnyttede den femte til at komme foran 4-2.
Rune havde siden to chancer til at bryde tilbage til 4-5, men Gojowczyk afværgede og tog sættet 6-3.
I andet sæt var begge særdeles godt kørende i egne partier, og der var kun muligheder for at bryde i et parti.
Det var Rune, der udnyttede chancen for at komme på 5-3, og efterfølgende servede han sættet hjem til 6-3.
I begyndelsen af tredje sæt blev Rune dog besværet, og han modtog behandling, da han var nede med breakbold ved stillingen 0-1.
Han kom tilbage på banen, men kunne ikke forhindre bruddet til tyskeren, som også bragte sig på 3-0.
Rune havde faktisk en chance for at bryde tilbage til 2-3, men tyskeren holdt stand og servede sig på 4-1 og 5-2.
Alt pegede i retning af dansk exit.
Peter Gojowczyk kunne serve kampen hjem ved 5-3, men selv om han kom foran 30-0, slog Rune tilbage og brød til 4-5. Pludselig var det åbent igen.
Danskeren holdt serv til 5-5, og han red videre på den gode bølge, som comebacket havde startet.
Han brød tyskerens serv igen til 6-5, og efter lidt nervøst spil på de første to matchbolde i egen serv ved 40-0, lykkedes det danskeren at booke en plads i hovedturneringen på sin tredje matchbold.
/ritzau/