Et navn er på alles læber i Wimbledon, nemlig Serena Williams.

Den 44-årige amerikaner, der har vundet Wimbledon syv gange og i alt har 23 grand slam-titler i single, får comeback i den ikoniske græsturnering fire år efter sin seneste deltagelse.

Den 23-årige danske deltager, Clara Tauson, bifalder Serena Williams' comeback, men havde personligt intet behov for at trække amerikaneren som modstander under fredagens lodtrækning.

- Jeg var glad for at se, at hendes navn ikke stod ved siden af mit. Hun er svær lige meget hvad.

- Jeg havde ikke lyst til at spille mod hende på en fyldt Centre Court, hvor alle holder med hende. I hvert fald ikke endnu. Man har alt at tabe, når hun kommer tilbage til sin første kamp, vurderer Clara Tauson.

Serena Williams fik turneringscomeback i double sammen med unge Victoria Mboko tidligere i juni, men hun har ikke spillet single siden US Open i sensommeren 2022. Et år senere fik hun sit andet barn.

Clara Tauson begyndte for alvor at spille WTA-turneringer i 2021, men nåede altså ikke at krydse klinger med Serena Williams. Danskeren er dog ikke i tvivl om legendens betydning for kvindetennis.

- Hun er selvfølgelig en kæmpe legende i vores sport. Den allerstørste, der nogensinde har været, så det bliver spændende at se, hvordan hun kommer til at spille single. Jeg har set lidt af hendes double og glæder mig til at se hende i single, siger Tauson.

Hun skal i første runde tirsdag møde grækeren Maria Sakkari. Samme dag skal Serena Williams i aktion mod australieren Maya Joint.

- Jeg kommer nok ikke til at se hende fra tilskuerpladserne, da hun spiller på Centre Court, og jeg selv skal spille samme dag, men forhåbentlig kan jeg se hende på tv, lyder det fra Tauson.

Serena Williams vandt Wimbledon i single syv gange i perioden fra 2002 til 2016. I damedouble har hun sammen med søster Venus Williams vundet turneringen seks gange. De stiller også op sammen i dette års udgave.

/ritzau/