Verdensetteren Aryna Sabalenka har vundet fire grand slam-turneringer, men har stadig til gode at vinde WTA Finals.

Lørdag tabte hun for anden gang i karrieren finalen, da hun tabte med cifrene 3-6, 6-7 til kasakheren Elena Rybakina.

Rybakina ligger nummer seks i verden og har Wimbledon-titlen i 2022 som sin ellers fineste bedrift.

Hun leverede en perfekt turnering, hvor hun vandt alle tre gruppekampe, før hun gjorde arbejdet færdigt i semifinalen og finalen i Riyadh.

For det stykke arbejde medfølger en præmie på 5.235.000 dollar, svarende til næsten 34 millioner kroner.

Det er tiende gang i træk, at WTA Finals får en førstegangsvinder. Den seneste spiller, der har vundet turneringen mere end en gang, er Serena Williams, der i 2014 triumferede for femte gang.

I et første sæt med kun servegennembruddet til 4-2 vandt Rybakina med 6-3.

Også i andet sæt var de to finalister solide i egne partier, og da ingen formåede at udnytte de ganske få breakbolde, endte det i tiebreak. Sabalenkas havde endda to sætbolde, hun formøblede ved føringen på 5-4.

I tiebreaken var der slet ikke noget at rafle om. Rybakina var suveræn og endte med at vinde med forbløffende 7-0.

/ritzau/