De ligger på lur derude på cybernettet. I stadig voksende grad.

Og hos Telenor Danmark har man for alvor registreret en stigning i antallet af svindelforsøg mod danskere i år.

I første kvartal af 2025 har tele- og internetselskabet således stoppet 31 millioner forsøg på digital svindel og cyberangreb mod kunderne – hvilket er 69 procent mere i forhold til samme periode sidste år.

»Cybertruslen vokser eksplosivt. Vi ser flere forsøg og mere avancerede metoder – og danskerne er mere udsatte end nogensinde,« siger Christian Hoffmann, privatkundedirektør i Telenor.

Hos Telenor har man i år oplevet en stor stigning i antallet af cyberangreb.
Hos Telenor har man i år oplevet en stor stigning i antallet af cyberangreb. Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix

Ikke mindst var der 'højsæson' sidst i marts omkring det tidspunktet, da danskernes årsopgørelser blev tilgængelige hos Skattestyrelsen.

Og derfor advarer Telenor om, at svindlernes vindue igen åbnes på vid gab, når der fra på fredag udbetales overskydende skat til dem, der måtte nyde godt af det.

»Det er tydeligt, at svindlerne planlægger deres kampagner ud fra kalenderen,« siger Bettina Kick, chef for Telenors operationscenter, som overvåger og blokerer svindel døgnet rundt:

»Vi opfordrer danskerne til at tage de kritiske briller på i de kommende uger. Tjek afsender, tænk dig om, før du swiper – og vær ekstra opmærksom, når du bruger MitID i forbindelse med pengeoverførsler.«

I hele 2024 blokerede Telenor 82 millioner forsøg på digital svindel, og det omfattede eksempelvis ogsåphishing-e-mail i Skattestyrelsens navn, falske MobilePay-sider og opdigtede pakkeleverancer.

I den forbindelse kommer med selskabet med fire gode råd, også i forhold til kommende udbetalinger af overskydende skat:

  1. Tjek altid afsender – også selvom det ligner Skattestyrelsen.

  2. Undlad at klikke på links i uventede beskeder.

  3. Brug sund fornuft og kritisk sans – især ved overførsler med MitID og MobilePay.

  4. Tøv ikke med at kontakte udbyderen eller myndighederne, hvis du er i tvivl.