Det danske OL-håb Helena Rosendahl Bach svømmede sig EM-finalen på 200m butterfly som den hurtigste, men optakten var helt kaotisk.

Nok er der meget fokus på det serbiske fodboldhold, der møder Danmark tirsdag, men i landets hovedstad er de danske svømmere på medaljejagt - under meget svære forhold.

EM foregår udendørs, og på de serbiske medier er vejret den store historie, og situationen beskrives blandt andet hos Blic som 'apokalyptiske scener i hele landet'

Der var 37 grader,  skybrud og torden i hovedstaden, hvilket betød, at konkurrencerne blev sat i gang, stoppet og genoptaget i et væk, mens tidsplanen skred som bare pokker. Andre steder i landet er der faldet kæmpe store hagl.

Det danske OL-håb Helena Rosendahl Bach leverede dog fremragende, da hun fik muligheden.

»Uha, det var noget værre rod og forvirrende – altså i forhold til optakten, men det er meget sundt at prøve. Jeg er sindssygt glad for, at jeg alligevel går ud og laver et godt løb.«

Hun var glad for semifinalen, hvor der stadig var noget at give af til sidst. Det lover godt for finalen, hvor der måske er metal i sigte.

»Jeg giver det et skud, og så må vi se, hvad der sker, og hvad udfaldet bliver.«

Julie Kepp Jensen sikrede lørdag aften Danmark den tredje medalje ved EM, da hun blev nummer tre i 50 meter fri.