Pione Sisto er med FC Midtjylland i Portugal, hvor klubben har træningslejr inden næste uges vigtige Europa League-kamp mod Sporting Lissabon.

Men den tidligere landsholdsspiller forbliver et mysterium, da han slet ikke har været i nærheden af at få spilletid og end ikke har været udtaget til træningskampene.

Heller ikke fredag var Pione Sisto i truppen, da Ulvene mødte Elfsborg, men det er ikke ensbetydende med, at klubben har givet op på den mest løntunge spiller.

»Jeg prøver at snakke med ham og har et godt forhold til ham, for jeg ved, at før eller siden bliver han rigtig god igen. Jeg har håbet og troen,« siger FC Midtjyllands træner, Albert Capellas.

Claus Steinlein og Pione Sisto i Portugal under træningslejren.
Claus Steinlein og Pione Sisto i Portugal under træningslejren. Foto: Mads Claus Rasmussen
Vis mere

Pione Sisto har i lang tid holdt sig væk fra pressen og ønskede heller ikke at give interview i Portugal, men over for Albert Capellas er der ingen problemer.

Den spanske træner slår fast, at dialogen mellem de to er fin.

»Ja, men vores samtaler er private. Jeg har ting, jeg fortæller ham, men jeg har ikke lyst til at dele det med pressen. Jeg kan kun fortælle, at vi arbejder med ham. Han er i truppen og er en del af holdet,« siger Albert Capellas og slår endnu en gang fast, at det bare er et spørgsmål om tid, før Pione Sisto igen viser det store talent frem:

»Jeg siger til ham, at jeg ved, at han kommer til at spille godt igen. Jeg ved bare ikke hvornår. Det kan da være, at det ikke engang sker i næste sæson, og at det først bliver et år efter.«

Spørgsmålet er så, om FC Midtjylland kan vente så længe.

»Kan han vente på det? Det kan da godt være, at løsningen er, at han skal have ny luft. Måske. Jeg vil hans bedste. Men det kunne være fantastisk, hvis han lykkes her,« forklarer Albert Capellas.

Pione Sisto har kontrakt med FC Midtjylland i halvandet år endnu.