BT afslører: FC Barcelona lurer på FC Midtjylland-spiller


FC Barcelona følger FC Midtjyllands 18-årige Victor Torp tæt. Så tæt, at han i december måned var på en fire-dages prøvetræning i Lionel Messis klub.
Det er snart 25 år siden, en dansker senest trak i FC Barcelonas ikoniske trøje. Men med lidt medvind kan det snart ske igen. BT kan således afsløre, at de catalanske giganter holder et meget vågent øje med FC Midtjyllands 18-årige midtbanespiller, Victor Torp.
Torp var i december måned til en succesrig prøvetræning hos de kommende spanske mestre, og kontakten mellem Herning og Barcelona holder ved. Det fortæller FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen.
»Han var dernede og prøvetræne i fire dage i december, hvor han trænede med deres U19- og deres B-hold. Det var en rigtig fin prøvetræning for Torp, og han fik god feedback med tilbage,« siger Graversen til BT.
»Aftalen er nu, at de kommer op til os og ser ham i vores miljø. Og så følger de ham over det næste halve år til et år, og så er den der,« fortsætter sportschefen, der ikke vil komme nærmere ind på dialogen mellem midtjyderne og den catalanske storklub.
Graversen forventer, at FC Barcelona kommer til det midtjyske for at se på Victor Torp endnu engang i løbet af foråret. Men Torp, der huserer på den centrale midtbane og i dag spiller på det danske U19-landshold, er i første omgang ikke tiltænkt en plads på 'Barcas' førstehold blandt stjerner som Lionel Messi, Luis Suarez og Andrés Iniesta. Ender teenageren i Barcelona er planen i stedet, at han skal sluses ind via storklubbens B-hold.
»Vi kan ikke sælge spillere til FC Barcelonas A-hold. Det vil være utopi at tro på. Så det skal være den vej, man går,« siger Svend Graversen.
Ender interessen fra FC Barcelona ud i en transfer, kan FC Midtjylland se frem til endnu et stort millionbeløb i kølvandet på vinterens store salg af Rasmus Nissen til Ajax Amsterdam og Alexander Sørloth til Crystal Palace. I takt med at de store klubber skal have flere 'hjemmedyrkede' spiller i trupperne, er priserne på unge spillere steget drastisk. Det har en klub som FC København i løbet af de seneste måneder kapitaliseret stort på. Sidste sommer scorede københavnerne 26 millioner kroner på at sende Viktor Jensen til Ajax, og i januar røg Mads Bidstrup til RB Leipzig for en næsten lige så stor sum. Der er derfor større penge end nogensinde før i at sende de største unge talenter udenfor landets grænser.
»Det er noget, vi har været opmærksomme på og har kunnet mærke i et stykke tid. Det er jeg også sikker på, de andre danske klubber har. Men for os er det vigtigt at finde det rigtige tidspunkt at sende vores spillere afsted, og det vi tror på, er at de skal ind omkring vores førstehold. Vi har før sendt spillere tidligt ud, men der er vi nået til det punkt, at vi skal have spillerne til først at slå igennem på vores Superliga-hold. Det giver dem en lidt større balast, og det giver for os en større økonomisk gevinst,« siger Svend Graversen.
Victor Torp, der bedst kan beskrives som en visionær og teknisk stærk midtbanespiller, har endnu sin Superliga-debut til gode, men han træner med Superliga-mandskabet i det midtjyske og var med på vinterens træningslejr i Dubai. Indtil nu holdes han dog ude af FCMs førstehold af spillere som Jakob Poulsen, Tim Sparv, Frank Onyeka og Janus Drachmann.
»Torp er tæt på, men han er ikke brudt igennem endnu, og så har han ikke nået det mål, han nu engang har. Men han er også en ’late bloomer’,« slutter Svend Graversen.
18-årige Torp anerkendes i øvrigt vidt og bredt for at være landets bedste ungdomsspiller på dødbolde. Bliver flirten med FC Barcelona til mere, kan han ende med at lære af den bedste i den og mange andre discipliner - Lionel Messi.