En lille, sort plet i huden, som i værste fald udvikler sig til en potentiel dødsdom.

Fra modermærkekræft første gang viser sig i huden, kan der i aggressive tilfælde gå blot måneder, til det har spredt sig og bliver livstruende.

Sådan lyder nu advarslen fra en dansk ekspert, mens sommer og sol står for døren.

Hver femte dansker tjekker aldrig deres modermærker eller hud for forandringer, kunne B.T. fortælle mandag.

Det kan blive en dyr forsømmelse.

»Man skal være ret hurtigt over det,« siger speciallæge i plastikkirurgi Inanna Weiss.

Hun driver sin egen klinik i København, hvor hun screener for og fjerner hudkræft og modermærker, og ifølge hende kan modermærkekræft hurtigt blive alvorligt.

»Det kan vokse hurtigt og udvikle sig, hvis man ikke opdager det i tide,« siger hun.

Hun understreger, at der i nogle tilfælde kan gå år, før kræften spreder sig til organer i kroppen. Men i andre tilfælde kan der bare gå »et par måneder«, siger hun.

Derfor er det vigtigt at holde øje med, om der opstår forandringer i huden.

Nye modermærker efter 40-års alderen er et af faretegnene, siger læge Henrik Sølvsten til B.T.

Det samme er modermærker, som vokser sig større, har ujævne kanter eller asymmetrisk form.

Faren ved modermærker skyldes, at det kan sprede sig til resten af kroppen, forklarer Inanna Weiss.

»Og hvis det vokser, uden man behandler det, spreder det sig til andre organer, og så kan man i sidste ende dø af det,« siger hun.

»Det spreder sig først til lymfeknuderne, og kan derfra sprede sig videre til leveren og hjernen.«

I Danmark er der over en periode på 25 år sket en fordobling i antallet af modermærkekræfttilfælde, som også kaldes malignt melanom ifølge Ugeskrift for Læger.

Vi er et af de lande i verden, hvor flest får konstateret sygdommen. Men vi er også blevet gode til at behandle den, påpeger Weiss.

»Heldigvis er der mange, der kan blive kureret i dag, fordi behandlingen er blevet så god – men det er en potentiel livsfarlig sygdom«.

I dag får omkring 3.000 danskere hvert år konstateret modermærkekræft.

Sygdommen er mere dødelig end hudkræft og koster hver uge fem danskere livet.

Det er især soleksponering, som kan udløse sygdommen, selvom den også kan komme uden.

»Høj intens sol over kort tid og solforbrænding« kan være en udløsende faktor, forklarer Weiss.

Og er man blevet meget solskoldet som barn, kan det også medvirke til, at man får modermærkekræft, siger hun.