Donald Trumps tilnærmelser ser ikke ud til at have haft nogen effekt.

For Nordkorea er mandag kommet med en hård kritik af USA og ikke mindst af den nuværende præsident.

»Trump-administrationen bekræfter sin ufravigelige og fjendtlige politik om hensynsløst at krænke Nordkoreas suverænitet, politiske system og sikkerhedsinteresser,« lyder det fra landets statsmedie KCNA ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Reaktionen fra en talsperson fra landets Nordkoreas udenrigsministerium kommer, fordi det ligger fast, at USA i september skal deltage i en stor fællesøvelse med Sydkorea og Japan, Freedom Edge.

Men reaktionen kommer også, selvom Donald Trump tidligere i august nedskalerede deltagelsen i en anden øvelse med Sydkorea på grund af sit »meget gode forhold« med den nordkoreanske leder, Kim Jong-un.

Det har dog tilsyneladende ikke imponeret i Nordkorea.

Donald Trump (tv.) og Kim Jong-un mødtes flere gange, da førstnævnte var præsident første gang. Her i 2019. Foto: Kevin Lamarque/Reuters/Ritzau Scanpix

Herfra lyder det videre i mandagens udmelding, at den kommende øvelse er »en trussel« mod Nordkorea.

Samt at USA vedvarende gennemfører spionage mod Nordkorea samt andre »anti-nordkoreanske provokationer«.

Donald Trump har flere gange givet udtryk for, at han gerne vil mødes med Kim Jong-un, men endnu er det ikke blevet til virkelighed.

Freedom Edge finder sted fra 7.–11. september.