Nu stiger risikoen: 'Vi har taget hul på højsæsonen'
En irriterende lille mide kan være ekstra meget på spil i den kommende tid.

En irriterende lille mide kan være ekstra meget på spil i den kommende tid.

Så det er nu, at danske kæledyrsejere skal til at kigge ekstra grundigt på deres firbenede venner efter noget helt særligt:
Flåter.
»Særligt i denne tid kræver det lidt ekstra opmærksomhed på vores kæledyr, da vi har taget hul på flåternes 'høj-sæson',« siger Lotte Evers, marketingchef i Agria Dyreforsikring.
Historisk set er flåter mest udbredt i maj og juni. Og i august og september.
Men faktisk er risikoen for at blive bidt efterhånden til stede hele året på grund af et mildere klima herhjemme.
Og der er tilsyneladende flere og flere af de små mider.
»Vi ser en klar tendens til, at flåter både bliver flere og mere udbredte geografisk. Det betyder også, at risikoen for sygdom hos hunde stiger,« siger førnævnte Lotte Evers.
Hvis et kæledyr skulle blive bidt, skal der behandling til, hvis kræet bliver sygt. Hunde er mere udsatte end katte.
Borreliose og anaplasmose kan boftest behandles med antibiotika. TBE er en virussygdom, så her er kun symptomlindring en mulighed,
»Det er en udfordring, at mange hunde bliver smittet uden klare symptomer. Derfor opdager nogle ejere det først sent i forløbet,« siger Lotte Evers fra Agria Dyreforsikring:
»Jo hurtigere man opdager og fjerner flåten, desto bedre står man i forhold til at reducere risikoen for smitte.«
De fleste dyr bliver dog helt raske.
Også mennesker kan selvfølgelig blive bidt af flåter, så tjek kroppen efter en gåtur i naturen.