Årets julefrokoster er allerede i fuld gang, og det samme er smitten.

I julefrokostsæsonen skal mange en tur i buffeten og til arrangementer, hvor mange mennesker er samlet, og her er det vigtigt at have styr på hygiejnen, så bakterierne ikke får lov at danse med om juletræet.

Der er bare ét stort problem. Mere end hver fjerde dansker undlader nemlig at bruge sæbe ved håndvask, hvilket »let kan udvikle sig til alvorlige smittehotspots«.

Det viser en undersøgelse af analyseinstituttet YouGov for hygiejnevirksomheden Initial.

Helt konkret svarer 27,5 procent af de adspurgte danskere, at de sjældent bruger sæbe, når de vasker hænder.

Det er en tendens, der skaber stor bekymring hos Maria Brix Balle, der er biolog hos Initial.

Buffeter er en af de store smittesyndere til julefrokoster.
Buffeter er en af de store smittesyndere til julefrokoster. Foto: Christian Liliendahl/Ritzau Scanpix

»Danskernes dårlige håndhygiejne er en meget kedelig tendens, fordi sociale arrangementer, hvor der er mange hænder i kontakt med fødevarer, skåle og fade, kan blive en farlig cocktail af bakterier.«

»Smittespredningen kan gå rigtig stærkt i vinterens højsæson med mange sociale arrangementer, når mere end hver fjerde dansker ikke bruger sæbe konsekvent,« siger hun i en pressemeddelelse.

Hygiejneeksperten opfordrer derfor til at have øget fokus på håndhygiejnen, så vi undgår at ligge syge efter julefrokosterne.

»Når vi er til sociale arrangementer som julefrokoster, skal man huske at vaske hænder ofte. Og her er det ikke nok blot at skylle fingrene hurtigt under vandhanen, som hver fjerde desværre gør.«

»Man skal også være opmærksom på, hvad man rører ved, for der kan være masser af bakterier på et fælles håndklæde, toilettet eller dørhåndtaget. For at være sikker, bør man spritte af, når man har forladt toilettet,« siger Maria Brix Balle.