Den norske fodboldklub Vikings anfører, Zlatko Tripić, havde en stor aften i Stavanger, da han leverede to assists og fik Bayern Münchens spillere op i det røde felt.

Tripić havde en stor del af æren for, at Bayern Münchens franske stjerne Michael Olise blev udvist i slutningen af opgøret i Champions League, der endte 3-3.

- Han skal ikke komme her og have det behageligt. Da det lykkedes mig at få hans fokus lidt væk fra det, han er ekstremt god til, tabte han hovedet, siger Vikings anfører til TV 2 Norge.

Olise fik sit andet gule kort, efter at han kastede en bold i ansigtet på Zlatko Tripić.

- Det er fedt, at en spiller, som højst sandsynligt kommer til at løfte Ballon d'Or, bliver lidt irriteret over en dreng fra Lyngdal.

- Jeg er ikke lige så hurtig som Alphonso Davies eller Michael Olise, men jeg føler, at jeg har noget oppe i hovedet, som ikke alle har, siger Zlatko Tripić ifølge TV 2 Norge.

Viking kom foran mod Bayern Münchens stjerner allerede efter to minutter, og kort før pausen udbyggede danske Peter Christiansen føringen til 2-0.

I anden halvleg scorede Bayern München tre mål og kom foran, men efter Olises udvisning sikrede Viking det ene point til allersidst.

- Jeg er imponeret over spillerne. Vi har gjort det før på hjemmebane, men nu møder vi et hold, der er i en helt anden klasse, siger Vikings cheftræner, Bjarte Lunde Aarsheim, ifølge nyhedsbureauet NTB.

- Vi håndterer så mange ting i løbet af en fodboldkamp, kommer foran mod et af verdens bedste hold og formår at finde kræfterne frem igen efter at have lukket nogle alt for lette mål ind, tilføjer han.

Vincent Kompany, der er cheftræner for Bayern München, kalder Olises røde kort for "super dumt". Stjerneangriberen Harry Kane, der scorede to mål mod Viking, ærgrer sig også over udvisningen.

- Det var en fejl, og fejl sker. Han må lære af det. Det er en skam, for vi har vigtige kampe foran os, siger Harry Kane ifølge nyhedsbureauet AFP.

RITZAU