Han blev købt som en løntung angrebsforstærkning, men Ante Erceg ender efter alt at dømme som en parentes i den nyere Brøndby-historie.

Selvom han har kontrakt med Vestegnsklubben frem til næste sommer, så tyder meget på, at den kroatiske angribers optræden i Superliga-kampen mod AGF i august 2019 bliver hans sidste i den blå-gule trøje.

NK Osijek meddeler på Twitter, at klubben forlænger lejeaftalen med Erceg med et år mere, så han også i den kommende sæson skal tørne ud for den kroatiske klub.

Ante Erceg kom til Brøndby i sommeren 2018, hvor han var udset til at være en erstatning for topscorer Teemu Pukki. Han blev købt af daværende sportsdirektør Troels Bech til Alexander Zornigers mandskab.

Mads Claus Rasmussen

Men fire mål i 23 Superliga-kampe taler sit tydelige sprog om, at han ikke formåede at løfte den opgave, og hverken nuværende træner Niels Frederiksen eller fodbolddirektør Carsten V. Jensen har ønsket at have ham i Brøndby-truppen.

Ante Erceg har derfor i den igangværende sæson været lejet ud til NK Osijek. I foråret 2020 var angriberen lejet ud til Esbjerg uden den store succes.

Hjemme i Kroatien har Nk Osijek dog været så glade for hans bidrag i denne sæson, hvor det er blevet til fem mål i 30 kampe, at de nu ser frem til en sæson mere med den 31-årige angriber i truppen.

»Når det er svært, er vi altid med dig,« skriver NK Osijek til nyheden om den nye aftale med Erceg, som i øjeblikket er ude med en knæskade.