Stærk inder knuser Line Kjærsfeldts titelhåb
Også i sin ottende finale på World Tour-niveau måtte Line Kjærsfeldt se sig besejret. Inder var alt for stærk.

Også i sin ottende finale på World Tour-niveau måtte Line Kjærsfeldt se sig besejret. Inder var alt for stærk.

Den 32-årige damesingle Line Kjærsfeldt har fortsat sin første turneringssejr på World Tour-niveau til gode.
Søndag tabte danskeren til Pusarla V. Sindhu i finalen i Super 500-turneringen Hylo Open.
Det var ottende gang i karrieren, at Kjærsfeldt måtte se en finalesejr glippe på Det Internationale Badmintonforbunds (BWF) World Tour.
Der var lyspunkter i Kjærsfeldts spil, men på de afgørende tidspunkter havde hun svært ved at matche inderens høje niveau.
Der gik 39 minutter, før hun måtte erkende nederlaget i to sæt med cifrene 12-21, 14-21.
Danskeren holdt snor i Sindhu frem til 12-14 i første sæt. Herfra gik luften af ballonen, og inderen stak af på pointtavlen med syv vundne dueller i streg.
Kjærsfeldt, der er nummer 25 på verdensranglisten, holdt hovedet højt og kæmpede bravt i andet sæt mod verdens nummer otte.
Hun fik en dårlig start på sættet og kom bagud med 3-7. Men hun slog hurtigt tilbage, og med tre vundne point i streg åndede hun inderen i nakken.
Danskeren manglede imidlertid den afgørende præcision i sit spil. Hun havde svært ved at finde linjerne og måtte derfor ofte ty til mere centrale slag.
Det blev for nemt for Sindhu at modstå, og hun sikrede sig triumfen i Tyskland i overbevisende stil.
RITZAU