Når Valtteri Bottas ikke sidder i sin Cadillac-racer i Formel 1, bruger han mange timer på sin cykel. Og i disse dage er han på langfart.

Mens mange af hans kolleger formentlig fandt vej til et privatfly efter grandprixet i Malaysia i søndags, satte Valtteri Bottas sig på jernhesten med kurs mod Singapore, hvor denne uges Formel 1-grandprix løber af stablen.

På sociale platforme dokumenterer han sin tur fra det ene grandprix til det andet, og ifølge planen skal han tilbagelægge i alt cirka 350 kilometer, inden han skal være på plads i Singapore til pressemøder torsdag.

Allerede søndag tilbagelagde han ifølge den sociale motionsplatform Strava 56,6 kilometer, og mandag kørte han 161,9 kilometer langs den malaysiske sydvestkyst.

Valtteri Bottas er ivrig gravelrytter og har kørt officielle UCI-løb i grusdisciplinen. Meget af turen fra Malaysia til Singapore foregår da også på grusstier.

Faktisk har Valtteri Bottas via et kvalifikationsløb sikret sig adgang til VM i gravel i den kommende weekend, men fordi han skal køre Formel 1 i Singapore, har han ikke mulighed for at stille op.

Interessen for cykelsporten kommer næppe fra fremmede. I hvert fald danner han privat par med den professionelle cykelrytter Tiffany Cromwell fra Australien.

I modsætning til sin kæreste skal Cromwell i weekenden køre gravel-VM i sit hjemland.

RITZAU