Mads Vestergaard og Christine Busch tog onsdag en stor skalp og avancerede fra første runde i badmintonturneringen All England.
Efter en fornem præstation vandt den danske mixeddouble over kineserne Cheng Xing og Zhang Chi med cifrene 21-16, 15-21, 21-17.
Danskerne havde lige mødt kineserne i søndagens finale i Super 300-turneringen German Open. Her vandt Cheng Xing og Zhang Chi i to sæt.
Dermed fik danskerne oprejsning for det smertefulde finalenederlag, hvor kineserne hele tiden var et niveau bedre.
Sådan var det ikke i onsdagens opgør i All England, og Mads Vestergaard og Christine Busch spillede forrygende fra start og dominerede i det meste af første sæt.
De 14.-seedede kinesere var dog ved at få noget momentum i slutningen af første sæt, men danskerne kom alligevel bedst fra start i andet sæt og foran 5-0.
Efter fire kinesiske reduceringer i træk blev det 4-5, og de useedede danskere endte med at komme bagud 7-11.
På et tidspunkt kom Mads Vestergaard til at ramme Zhang Chi lige i ansigtet, og den kinesiske damespiller fik efterfølgende behandling omkring sit ene øje.
Mads Vestergaard skyndte sig at beklage over for modstanderne og rakte undskyldende en hånd i vejret efter det vundne point til reducering til 11-14.
Spillet kunne kort efter fortsætte, og kineserne lod sig ikke ryste af afbrydelsen og tog andet sæt.
Dermed skulle det afgøres i tredje sæt, og danskerne fik igen en god start med en føring på 8-2.
Kineserne reducerede til 10-13, og det skabte lidt uro hos den danske konstellation.
Men ikke mere uro end at Mads Vestergaard og Christine Busch havde overskud, ro og klasse nok til at tage sejren i tre sæt.
I anden runde, der svarer til ottendedelsfinalen, skal den danske duo møde et topseedet kinesisk par.
/ritzau/
