Danmarks VM-bøddel taber første kamp mod Sydkorea
Sydkoreansk indskifter blev matchvinder i opgør mod Tjekkiet ved VM i fodbold.

Sydkoreansk indskifter blev matchvinder i opgør mod Tjekkiet ved VM i fodbold.

Sydkorea slog tidligt fredag morgen dansk tid Tjekkiet med 2-1 ved VM i fodbold.
Det var ellers tjekkerne, der kom bedst fra start efter en målfattig første halvleg.
Ladislav Krejci hoppede højest i feltet på et indkast fra sidelinjen og kunne sende Tjekkiet i front med et kraftfuldt hovedstødsmål efter 59 minutters spil.
Sydkorea svarede hurtigt igen.
Otte minutter senere sendte Paris Saint-Germain-spilleren Lee Kang-in en dyb aflevering ind i feltet til Hwang In-beom. Med et smart træk snød han både Tjekkiets målmand og forsvarsspiller og kunne sikkert sende bolden i mål.
Ikke lang tid efter brød de tjekkiske fans på Estadio Akron i Mexico ud i jubel, da Tjekkiet endnu en gang scorede efter en dødboldsituation. Men hovedstødsmålet blev annulleret på grund af offside.
I anden halvleg blev Sydkoreas stjernespiller Son Heung-min udskiftet til fordel for Oh Hyeon-gyu. Det viste sig at være en god trænerbeslutning.
Efter et sydkoreansk pres i 80. minut blev Oh Hyeon-gyu matchvinder og sikrede Sydkorea de tre point.
Tjekkiet var flere gange yderst tæt på at udligne i slutningen af opgøret, men Sydkoreas målmand havde flere store redninger.
Sydkorea og Mexico har nu begge tre point i gruppe A, mens Tjekkiet og Sydafrika har nul point.
Tjekkiet er kvalificeret til VM på bekostning af Danmark. Tjekkiet vandt den afgørende playoff-kamp om VM-billetten i marts efter straffesparkskonkurrence.
/ritzau/