Skuffende og katastrofale resultater på stribe – og for første gang ikke længere en del af kvalifikationsspillet i Superligaen – blev dråben, der fik bægeret til at flyde over.
FCKs cheftræner Jacob Neestrup har fået sparket i hovedstadsklubben, skriver klubben på sin hjemmeside søndag aften.
Med en lang række dårlige resultater mener B.T.s sportsredaktør, Lasse Vøge, dog ikke, at fyringen bør komme bag på Jacob Neestrup:
»Jacob Neestrup kan ikke være overrasket, for kvoten af skuffelser, man kan tillade sig som FCK-cheftræner, har længe været overskredet,« siger Lasse Vøge.
Ifølge redaktøren er det på en ærgerlig baggrund, at den nu tidligere FCK-træner må forlade sin hjerteklub:
»Det er stadig et meget trist exit for en cheftræner, som overordnet set har leveret mere, end man kunne forlange. Og jeg er meget spændt på hans næste karrieretræk,« understreger han.
Det varme cheftrænersæde overtager den tidligere FCK-anfører Bo Svensson.
Tidligere i marts afslørede B.T., at der allerede var kontakt mellem Bo Svensson og FCK tilbage i december.
»Jeg er overrasket over, at det er lykkedes den tilbageværende klubledelse at overtale en kapacitet som Bo Svensson til at overtage holdet på nuværende tidspunkt i sæsonen. Han må have fået nogle markante løfter om opgraderinger af nærmest samtlige sportslige parametre i klubben,« siger Lasse Vøge.
Derfor bliver det også enormt spændende, hvad der er i vente for FCK, og hvad bestyrelsen har forpligtet sig til.
»Denne ansættelse kommer til at forpligte FCK-bestyrelsen og organisationen til at tage det skridt, som man skulle have taget for år tilbage. Spændende tider,« afrunder Lasse Vøge.
