De sidder med epo-fyldte kanyler i armene. En mand og en kvinde.

En kæmpe skandale kan være på vej kort inden VM i atletik.

Den tyske tv-station ZDF kort inden VM i atletik afsløret to kenyanske atleter med skjult kamera, mens de på et lokalt apotek sprøjte det forbudte stof i sig.

Identiteten på idrætsudøverne er slørede, men der skulle ifølge tv-stationen være tale om 'to topløbere', der er udtaget til VM i Doha, der begynder om få dage.

»Det er meget alvorligt anklager,« siger Brett Clothier fra det internationale atletikforbunds uafhængige antidopingsenhed, AIU, til ZDF efter at være forelagt tv-materialet:

»Vi er ikke så naive at tro, at der ikke findes problemer med korruption i Kenya. Vi er altid klar til at åbne for undersøgelser af denne form for anklager.«

I udsendelsen påpeger han, at Kenya er ét af fem lande i verden, der er under ekstra stram overvågning.

I ZDF-programmet fortæller en anonym læge desuden, at han i øjeblikket behandler otte atleter med epo, som især indtages i forbindelse med træning.

En anden anonym tidligere medarbejder hos det kenyanske antidopingagentur, ADAK, fortæller, at det er praksis, at man kan kan betale sig til at positive dopingprøver forsvinder i systemet.

Brett Clothier fra AIU siger:

»Hvis man ikke overholder reglerne, kan v erdensforbundet suspendere et land fra alle konkurrencer,« lyder det i ZDF-programmet.

Tidligere er Rusland blevet ramt af massive udelukkelser på grund af et omfattende svigt i dopingbekæmpelsen i landet.

I Athletics Kenya afviser man, at der skulle være kritisable forhold i landet.

»Vi sørger for, at vores landshold følger reglerne, og alle blive ofte testet,« siger Barnabas Korir fra det kenyanske atletikforbund til ZDF:

»Atleterne kender konsekvenserne; Hvis man doper sig, smides man af holdet og kommer aldrig til at bære Kenyas farver igen,«

VM i atletik afvikles fra 27. september til 6. oktober.