Kære læsere
Så er det første omgang af Spørg Smørstemmen! Jeg har glædet mig helt utrolig meget til at få jeres spørgsmål. Men al begyndelse er som bekendtgjort svært. Og desværre var min mail, smorstemmen@pluto.tv, ikke klar til kick off, da den blev offentcielliseret i fredags. Det var noget med en it type, der ikke lige havde trykket på en eller anden knap. I hvert fald var den først oppe at køre her i tirsdags – ja man skal åbenbart gøre alting selv … Så har du skrevet før tirsdag er dit spørgsmål gået tabt. Men hold dig endelig ikke tilbage – skriv igen!
Husk i øvrigt premieren på 2. sæson af mit talkshow Den gule sofa på Pluto TV. Hvis du altså er til pisse godt TV.
Nå, men lad os springe ud i nogle af de spørgsmål, der trods alt er kommet – og tak for dem. Jeg vil gøre en optimeret helstøbthed og svare efter allerbedste evne- uanset emne og køn. Dette ikke mindst for at være helt gennemsigtighedsmæssig. Stol trygt på det!
Spørgsmål:
Kære Allan
Hvor meget skal man maks. give for en bil fra 2014? For eksempel en Peugout?
Gode hilsner
Henrik Persson
Svar:
Kære Henrik
Det er altid en udfordring at finde den balancegang, hvor du synes, du får en bil, der giver dig komfort, anseelighed og noget for pengene. Nu er en Peugeot jo en fransk bil. Og alt fra Frankrig er som udgangshed pisse dyrt. Jeg ville vende den om: Hvor mange penge har du til en bil fra 2014? Find ud af det – så har du dit svar.
Hilsen og høje femmere
Allan
Spørgsmål:
Kære Allan
Hvis man har en kat, men også vil have en hund, hvordan skal man så forberede katten på, at nu kommer der en hund?
Mvh.
Tine Balby fra Hornslet
Svar:
Kære Tine
Nu er jeg så heldig, at jeg er med i et barn med en kvinde, der ved rigtig meget om katte. Så jeg har faktisk kontaktet hende og fået et meget kompetenteret svar: Du skal købe et hundetøjdyr i naturstørrelse. Altså så tæt på udseende og størrelse af den hund, du vil have (det skal så være hvalpestørrelse, hvis det er en hvalp).
Så kan du stille hundekurv og hundeskål osv. frem og lade tøjdyret ligge i hundekurven, du kan gå en tur med det og stille tøjdyret hen til madskålen. Så bliver katten hurtigt vant til, at der er endnu et kæledyr i huset. Sådan du!
Hilsen og vov vov
Allan
Spørgsmål:
Hej Allan
Jeg er stor fan af r8Dio. Så mange tak for alle jeres gode programmer. Hvor er det godt tage hen til sommer? Det skal både være billigt, varmt, og gerne græsk mad.
Hilsen
Tonny Lund
Svar:
Kære Tonny
Mange tak for din ros af r8Dio. Du lyder virkelig pisse dygtig.
Jeg synes, du skal tage til Marmaris eller Alanya i Tyrkiet. Jeg har DJ´et mange gange dernede, og det er nogle super og festlige byer med masser af danskere. Og jeg er sikker på, at du kan finde en eller flere græske restauranter. Det er jo faktisk naboland.
Varme hilsner og god ferie
Allan
Spørgsmål:
Hej Allan
Hvorfor er samfundet så fragmenteret i dag? Her tænker jeg både i form af politiske overbevisninger, hvor vi ser et historisk antal partier på Christiansborg, men også i medieudbuddet, hvor flere og flere medier popper frem i medielandskabet, det være sig blandt andet igennem podcast, instagramprofiler, tiktok osv.
Venligst
Lisbeth Sørensen, Silkeborg
Svar:
Hej Lisbeth
Ja, det må du fandeme nok spørge om. Men igen – fragmentisering er jo en del af livet. Det være sig både inadtern til og udadtern til. Så den del må vi nok bare acceptere. Jeg vil faktisk sige, at hvis alle ville acceptere fragmentiseringen ville fragmentiseringen stille og rolig opløse sig selv – dug for solen. Forstår du, Lisbeth? Det er jo en konstruering af mennesket selv, denne fragmentisering.
Det er vel blot noget, vi har fundet på og et resultat af, at der kommer flere og flere af os. Som dampmaskinen, der blev til toget som blev til et utal af transporteringsmuligheder.
Tak for det spændende spørgsmål Lisbeth.
Allan
Spørgsmål:
Kære Allan
Jeg står i noget af et dilemma, og har i den grad brug for gode råd fra en erfaren smørstemmeperson som dig.
Here goes: Jeg er gravid med trillinger med min tvillingesøsters mand. Min søster er klar over det, og ønsker at adoptere trillingerne. Han kunne ikke kende forskel på os til julefrokosten med familien, for vi er enæggede tvillinger, og den eneste forskel er et modermærke i nakken. Min søster fik for lidt ilt under fødslen, så hendes IQ er ikke den højeste. Derfor har hun godtaget forklaringen om, at han troede, det var hende. Jeg blev revet med, da jeg ikke på det seneste har fået så meget opmærksomhed, og jeg havde nok også indtaget lidt for meget dildsnaps.
Hendes mand, lad os kalde ham for Flemming (Preben er jo så brugt), ønsker ikke flere børn, da de i forvejen har to sæt tvillinger på 2 & 4 år. Jeg har foreslået, at vi deler trillingerne op, så den ene uge har jeg dem alle 3, ugen efter har min søster og Flemming dem.
Heldigvis, så er vi jo enægget tvillinger, så vi er stort set identiske, og tror ikke trillingerne vil lægge mærke til det. Så får Flemming også en pause i den ene uge. Og det samme gør jeg. For jeg har et meget krævende job.
Hvad synes du Allan? Skal jeg komme med mit gode forslag, du har jo lidt erfaring lige omkring dette emne med dine, mine, fælles børn.
Jeg venter i spænding, håber svaret kan komme inden min terminsdato, som er på fredag den 21. marts! Så jeg ligesom kan få planen ført ud i livet!
Med venlig hilsen
Annika
Svar:
Kære Annika
Livet slår nogle gange nogle store sving. Som en af de, der typer i gammeldages tæt i Venedig, der sejler turister rundt. De skal også være klar til at styre den, der styrepind hvis der sker noget uventet. Det er lidt det samme for dig. Der er sket noget uventet. Nu må du styre dit bette skib i sikker havn, og du har faktisk allerede svaret på dit eget spørgsmål. Sharing is caring.
Ha´ det pænt.
Din
Allan
Blå bog med Allan Sindberg
Siden sommeren 2020 har Allan Sindberg, bedre kendt som Smørstemmen fra Ikast eller DJ Buttervoice, været en uundgåelig del af byen Skuldborg såvel som resten af danskernes bevidsthed – især gennem den landsdækkende radio, r8Dio, og sin tjans som vært på tv-talkshowet Den gule sofa på Pluto TV.
r8Dio er hele Danmarks snakke, sludre og taleradio
Den prisvindende podcast Undskyld Vi Roder har fulgt skabelsen af r8Dio lige fra begyndelsen. Den udkommer hver fredag og havde premiere d. 2/6 2020.
Undskyld Vi Roder har lige rundet episode nummer 259.
r8Dio debuterede som DAB-kanal mandag d. 17/3 2025
På r8Dio´s app kan man finde over 60 forskellige programmer
Den gule sofa sæson 1 løb over skærmen på Pluto TV i efteråret 2024 og lå i top 5 på kanalen og nu er sæson 2 klar - helt gratis på Pluto TV.
Allan Sindberg debuterer som brevkasseredaktør 21/3
