Fredag gjorde kronprins Christian sit indtog på Smukfest i Skanderborg, hvor han hyggede sig til Kesi-koncert med en venneflok.

Efter koncerten udspillede der ser et noget mystisk syn, da Kronprinsen sammen med sine venner forsøgte at komme ind i backstageområdet, men blev afvist.

B.T. rakte fredag aften ud til Smukfest for at få en forklaring på, hvordan det kan være, at han ikke måtte komme ind.

»Kronprinsen blev ikke afvist. Der var bøvl med en kammerats armbånd, og Kronprinsen var en god kammerat og gik ud igen. De blev så begge lukket ind umiddelbart derefter,« lyder det i et svar fra Smukfest.

Kronprinsen er efterhånden lidt af en fast gæst på Smukfest i Skanderborg, ligesom også kong Frederik har besøgt festivalen et utal af gange. 

Sidste år festede også prinsesse Isabella i Bøgeskoven.

Kronprinsen og vennerne søgte mod Bøgescenen igen, efter de ikke kunne komme ind backstage. Foto: Fie West

Da B.T. mødte Kronprinsen fredag aften var han ikke i humør til at sludre, men hans venner sagde kort, at de hyggede sig og ønskede ellers B.T.'s udsendte en fortsat god arbejdslyst.

Det vides ikke, om Kronprinsen fortsat er på Smukfest lørdag, eller om andre fra kongefamilien er til stede på festivalen.

B.T. dækker Smukfest hele ugen til og med søndag, når den sidste koncert er spillet. Du kan følge med i det hele i vores liveblog lige her.