Medarbejderne på TV 2 Kosmopol er i chok, efter ti stillinger nedlægges som følge af alvorlige fejl i momsregnskabet. 

Det skriver Journalisten.

»Medarbejderne er for nuværende i en choktilstand over omfanget af det rod, der har været i økonomistyringen. Allerede torsdag vil man give besked til de medarbejdere, man påtænker at afskedige, så lige nu går det hele meget stærkt,« lyder det i en fælles udtalelse fra medarbejderne.

Medarbejderne oplyser samtidig, at de tidligere har advaret ledelsen om problemer i økonomien og forventer derfor, at ansvaret ikke kun placeres blandt ansatte, men også i ledelsen.

TV 2 Kosmopols direktør Thomas Falbe erkender, at han forstår medarbejdernes frustrationer.

Han understreger, at man lige nu arbejder tæt sammen med medarbejderne, samarbejdsudvalget og tillidsrepræsentanterne for at finde den bedste løsning på den penible situation.

Han tiltrådte i august 2025 og blev kort efter kontaktet af Skattestyrelsen om alvorlige fejl i tidligere års momsregnskaber. 

Falbe overtog posten fra Morten Kjær Petersen, der i dag er direktør i Dansk Journalistforbund.

I en sms erkender Kjær Petersen, at han først nu forstår problemets fulde omfang. 

TV 2 Kosmopols underskud for 2025 lyder på fire millioner kroner.