For første gang i næsten to år tyder det på, at prisen på dagligvarer er på vej nedad og vil falde det næste stykke tid.
Hvilket formentlig er til stor glæde for danskerne, men også for direktøren i dagligvarekoncernen Salling Group, Anders Hagh. Han vurderer også, at de høje priser har toppet, og priserne nu er på vej ned igen.
Det skriver Finans.
I et interview med mediet ytrer Anders Hagh, at de høje fødevarepriser ikke er noget, som han ønsker som en normalitet for forretningen, derfor har han særligt fokus på priserne i butikkerne.
Salling Group er Danmarks største dagligvarekoncern med kæder som Føtex, Bilka og Netto.
»Dagligvarer er for dyre, de skal ned. Vi ser klare tegn i den retning,« lyder det fra Anders Hagh.
Topchefen peger desuden på, at de varer, der har trukket inflationen op, nu viser tegn på at falde i pris, og det gør sig særligt gældende for kaffe, mejeriprodukter og den helt dyre: oksekødet.
Han erkender dog, at fødevarepriserne i det kommende år vil få endnu større opmærksomhed politisk, end det har gjort i år – særligt frem mod det kommende folketingsvalg.
Dog stiller Anders Hagh sig uforstående over for, at der endnu ikke er en partileder, der har vist interesse hos koncernen for at forstå, hvordan dagligvarepriserne har udviklet sig.
Det er Danmarks Statistiks konjunkturbarometer for december, der viser, hvordan flere virksomheder i dagligvarehandlen forventer at sænke deres priser de kommende tre måneder fremfor et flertal af virksomheder, der forventer at hæve priserne.
Og det er første gang i næsten to år, at danskerne kan se frem til faldende priser i supermarkederne.
