En Tesla-ejer i Storkøbenhavn mødte et skræmmende syn foran sit hjem.

»PROUD SWASTICAR OWNER«, havde ukendte gerningsmænd spraymalet med sort på fortovet. På dansk 'stolt swasti-bilejer'.

Ordet 'swazticar' ligger tæt op ad ordet 'swastika', som er betegnelsen for det nazistiske hagekors.

Hændelsen har fået kvinden til at poste et opslag og billeder af graffitien på Facebook.

tip os
Kender du til sagen eller har du oplevet lignede episoder? Så hører B.T. gerne fra dig.

Hændelsen sker, efter Elon Musk, som ejer bilmærket Tesla, har styrket sine forbindelser og sin støtte til den amerikanske præsident, Donald Trump.

B.T. har tidligere kunnet fortælle, at Teslas popularitet generelt er faldende blandt danskerne. 

En undersøgelse har blandt andet vist, at danskernes holdning til Tesla er blevet mere negativ, efter at Elon Musk offentligt viste sin støtte til Trump.

Kvinden fortæller i opslaget på Facebook, at hun selv købte sin Tesla for 10 år siden, og at hun næppe ville have gjort det samme køb den dag i dag.

Kommunen har anmeldt episoden til politiet, som har registreret hærværket. Kommunens borgmester siger til DR, at hændelsen er 'uacceptabel'.

»Det er ikke demokratisk at begynde at udøve hærværk og chikanere andre mennesker. Det er ikke den udtryksform, jeg ønsker i min kommune,« siger borgmester Kenneth Gøtterup i Dragør Kommune til DR.

Kvinden ønsker ikke at fremstå med navn eller billede i B.T. i frygt for tilbagevendende episoder eller eventuel hævn.