Det var egentlig ikke meningen, at Tahir Siddique skulle ind i restaurationsbranchen.
»Det skete bare lige pludselig,« fortæller iværksætteren, der onsdag kunne byde gæster velkommen i byens nye street food-marked.
I 2019 overtog Tahir Siddique Arkaden Street Food midt i Odense, da det var gået konkurs.
»Jeg spiste der tit. Så jeg følte, at jeg blev nødt til at redde stedet,« fortæller han og tilføjer:
»Så det var lidt en fejl, jeg kom ind i branchen.«
Tahir Siddique er udlært fra handelsskolen i Valby, og de første ti år af sin karriere arbejdede han hos Mærsk. Siden har han som selvstændig iværksætter udviklet forskelligt software.
Efter at have pustet nyt liv i Arkaden solgte Tahir Siddique sidste år stedet til barkoncernen Rekom.
Men allerede den gang vidste Tahir Siddique, at han ikke var færdig med restaurationsbranchen.
Han ville åbne noget nyt et andet sted i byen. Og det har han nu gjort.
I Thrige Hallerne i Skibhuskvarteret, der oprindelig fungerede som smede- og svejseværksted i midten af 1900-tallet, er ti madboder nu rykket ind. Sushi, burger, arabisk og vietnamesisk mad er nogle af de retter, du kan finde på det nye menukort.
Fra 2007 til 2020 havde Bazar Fyn til huse i hallerne. Der er dog sket lidt med omgivelserne, siden det lukkede.
»Alt er nyt og bygget fra bunden. Og noget af det bedste er, at vi har fået et udeområde. Det manglede vi i Arkaden,« fortæller ejeren.
Tahir Siddique påpeger også, at man i Thrige Hallerne har skruet priserne ned på drikkevarerne i baren. Det skal være med til at gøre stedet ekstra attraktivt, lyder det.
»I mange street food-markeder er drikkevarerne alt for dyre, synes jeg. Det vil vi gerne ændre på her i vores bar,« forklarer Tahir Siddique.
En halv liter øl koster 35 kroner, mens en halv liter sodavand koster 28 kroner.
Som en tredje og afgørende forandring i forhold til Arkaden ligger det nye marked i et område med mange virksomheder, fortæller Tahir Siddique.
Iværksætteren håber derfor på, at man kan tiltrække virksomheder til frokostordninger.
»Vi har lavet den første frokostaftale med en virksomhed i nærheden, der har 80 ansatte,« fortæller han.
Med afsæt i de nye tiltag tror Tahir Siddique på, at spisestedet i Thrige Hallerne, som i løbet af de første tre timer fik besøg af 200 mennesker, går en lys fremtid i møde.