Stor forskel: Så mange penge har kommunerne
Københavns Kommune har flest penge per indbygger i pengekassen, mens Hjørring Kommune har færrest.
Københavns Kommune har flest penge per indbygger i pengekassen, mens Hjørring Kommune har færrest.
Der er stor forskel på, hvor mange penge de danske kommuner har i pengekassen.
Det viser en analyse foretaget af den borgerligt-liberale tænketank Cepos.
Når der måles i kroner per indbygger, ligger Københavns Kommune helt i toppen.
Kommunens likvide beholdning svarer til 31.685 kroner per indbygger.
I den anden ende finder man kommuner som Hjørring, Sorø, Thisted, Lolland og Aalborg. Her er der mellem 3127 og 4354 kroner på kistebunden per indbygger.
Den likvide beholdning kan ses som en slags opsparing, der ikke er bundet til noget konkret, og som typisk bruges løbende på at håndtere ind- og udbetalinger.
I analysen skriver Cepos, at en kommune altid vil have behov for at have en vis likviditet liggende i kommunekassen med henblik på at håndtere de løbende betalinger.
Det kan også være, at der er et behov for at spare op til fremtidige projekter.
Cepos vurderer, at en likvid buffer på omkring 3500 kroner per indbygger er nok til at håndtere en kommunes løbende drift.
Af den grund mener Karsten Bo Larsen, der er forskningschef hos Cepos, at "man skal give borgerne deres penge tilbage".
- Det er ikke godt, at skattekronerne i så massivt omfang hober sig op i kommunekassen, siger han i en pressemeddelelse.
Tænketanken har som mål at arbejde for eksempelvis lavere skat og en begrænset statsmagt.
Den ønsker - med udgangspunkt i analysen - at opsparingen i en kommune som København bør omsættes til skattelettelser.
Cepos skriver i sin pressemeddelelse, at en sænkning af kommuneskatten på 2,88 procentpoint vil give en typisk arbejderfamilie 15.509 kroner mere om året.
- Det handler ikke om at tage penge fra den kommunale velfærd. Det handler om, hvor stor en opsparing en kommune har brug for, og hvad der skal ske med pengene, når opsparingen bliver meget større end den nødvendige buffer, siger Karsten Bo Larsen.
Københavns Kommune har ifølge Cepos peget på, at en del af den likvide beholdning blandt andet skal gå til fremtidige anlægsprojekter.