Kunstig intelligens i form af chatbots er blevet en fast del af manges hverdag. Også på de danske skoler er det blevet udbredt at bruge chatbots.

Knap halvdelen af skoleeleverne i 6. og 9. klasse har brugt en AI-chatbot på en måde, de selv betragter som snyd.

Samtidig er hver tredje elev ofte eller sommetider gange i tvivl om, hvornår deres brug af kunstig intelligens er rimelig, og hvornår de overskrider en grænse.

Det viser rapporten "Kunstig intelligens i klasseværelset", som Børns Vilkår har lavet.

Rapporten er baseret på spørgeskemasvar fra knap 2700 børn i 6. og 9. klasse og gruppeinterview med 122 børn på de samme to klassetrin.

Mange elever er i tvivl om, hvornår de må bruge kunstig intelligens. Og det skyldes for flere, at der mangler et fælles regelsæt, viser undersøgelsen.

Halvdelen af eleverne i 9. klasse oplever desuden, at deres lærere har forskellige regler.

Og det er et problem, mener direktør i Børns Vilkår Rasmus Kjeldahl.

- Det skal ikke være op til børn og unges samvittighed og egne fortolkninger at sætte grænser for brugen af AI i skolen. Det ansvar skal være pålagt de voksne. For alle børn kan det være svært at modstå den fristelse, AI-værktøjer helt naturligt udgør i en travl skolehverdag.

- Men når reglerne mangler, er uklare eller varierer fra lærer til lærer, risikerer vi samtidigt, at det bliver de børn, der har mindst støtte hjemmefra, som får sværest ved at navigere i gråzonerne, siger han i en pressemeddelelse.

Mens en tredjedel af eleverne i 9. klasse ofte er usikre på, om chatbotten giver korrekte svar, er der samtidig 14 procent, som sjældent eller aldrig sætter spørgsmålstegn ved svarenes rigtighed.

Der er derfor behov for at undervise i, hvordan man forholder sig kritisk til den kunstige intelligens, siger Rasmus Kjeldahl.

- Der er både brug for klare regler og for regulering af udbyderne. AI-chatbots skal for eksempel ikke være indrettet på en måde, der fastholder børn og opmuntrer dem til at snyde, siger han.

Også Dansk Industri efterlyser klare rammer for god brug af kunstig intelligens.

- Teknologien snyder ikke. Det gør eleverne. Det er selvfølgelig snyd, hvis man får AI til at skrive sin danskstil og afleverer den som sin egen.

- Men vi bliver nødt til at skelne mellem snyd og god brug af AI. For AI rummer samtidigt et enormt potentiale for at løfte elevernes faglige niveau, når den bliver brugt rigtigt.

- Derfor har vi brug for en national strategi, der sætter klare rammer for brug af AI i skolen og forløser teknologiens potentiale for undervisning og læring, siger Mikkel Haarder, der er underdirektør for uddannelse og forskning, i en skriftlig kommentar.

Undervisningsminister Magnus Heunicke (S) har varslet, at han vil indsamle input til at lave en national strategi for kunstig intelligens i skolesektoren.

RITZAU