Man skal være ekstraopmærksom, hvis man bevæger sig ud i flere Nordsjællandske områder.

Det er pointen i en ny pressemeddelelse fra Statens Serum Institut.

Efter at årets første tilfælde af 'TBE-smitte' blev observeret i fredags, så skriver instituttet, at man skal være ekstra opmærksom i flere områder - i særdeleshed i Nordsjælland.

For udover det allerede kendte risikoområde omkring Tisvilde Hegn, så er en række andre områder røget på listen. 

TBE en forkortelse for 'centraleuropæisk hjernebetændelse,' der bliver spredt via flåter - ligesom den mere alment kendte flåtsygdom borrelia. Og selvom symptomerne ligner hinanden, så er der en forskel.

»Smitte med TBE-virus sker i Danmark via bid fra flåter. I modsætning til borreliabakterien, som også smitter via flåter, overføres smitte med TBE-virus meget hurtigt efter, at flåten har bidt sig fast i huden, da TBE-virus findes i flåtens spytkirtler,« skriver SSI i pressemeddelelsen.

Der er dog stadig ikke mange der bliver smittet med den sjældne TBE-sygdom.

I 2023 var der 12 tilfælde, og året inden var der kun fem.

Til sammenligning var der i 2023 254 tilfælde af borrelia.

Men er man nervøs for at blive smittet, så kan man gøre noget selv.

 Risikoen for flåtbid kan minimeres ved at have så få bare hudområder som muligt, når man færdes i naturen fx ved at anvende lange bukser i gummistøvler og langærmet trøje. Derudover kan nogle myggeafvisende midler også have en forebyggende effekt mod flåtbid,” forklarer Peter H. S. Andersen, der er afdelingslæge og afsnitsleder på SSI.

Det er også muligt at blive vaccineret mod TBE. Dette kan man overveje, hvis man bor i et af risikoområderne, mener afdelingslægen.