Se videoen: Nabo har fået nok af høje bønnekald i københavnsk park
»Jeg synes, at religion bør være en privatsag, så det her bør de holde inden døre i en moské,« lyder det fra en nabo.

»Jeg synes, at religion bør være en privatsag, så det her bør de holde inden døre i en moské,« lyder det fra en nabo.

Onsdag morgen kunne naboerne til Rødkildeparken i København tage hul på dagen til den høje lyd af islamisk bønnekald.
Flere naboer giver nu udtryk for stor utilfredshed med den højlydte bøn, som du selv kan høre i videoerne længere nede i artiklen.
»Det er meget forstyrrende. Jeg er flygtet hjemmefra, fordi det larmede så meget,« siger en beboer fra området, som B.T. har talt med.
»Jeg synes, at religion bør være en privatsag, så det her bør de holde inden døre i en moské,« lyder det videre fra vedkommende, der tilføjer, at bønnekaldene gennem flere år har været et irritationsmoment for naboerne.
Bønnen indgår som del af en større fejring af den muslimske højtid Eid i Rødkildeparken, som varer det meste af onsdagen. Både om morgenen klokken ni og om eftermiddagen har der været fællesbøn anført via bønnekald over et større højttalersystem.
Onsdag morgen anførtes bønnen af et barn. Du kan høre bønnen i videoen herunder.
Eid-fejringen arrangeres af Det Islamiske Trossamfund, også kendt som Wakf. Trossamfundet driver også den store moské på Dortheavej i Københavns Nordvestkvarter.
Det Islamiske Trossamfund har afholdt Eid-fejring i Rødkildeparken hver år i 10 år, fortæller Maria Mawla, der er ansvarlig for arrangementet.
Hun fortæller, at arrangørerne gennem årene har modtaget klager fra en lille gruppe af naboer.
Herunder kan du se en video fra bønnekaldet under en Eid-fejring i Rødkildeparken i 2023.
Maria Mawla forstår dog ikke klagerne og peger på, at man både har varslet i god tid, og at bønnen kun varer mellem 10 og 12 minutter.
Varslingen er sket ved at hænge sedler op i nærområdet.
Arrangementet og bønnekaldet foregår desuden med tilladelse fra kommunen, og arrangørerne sørger for at rydde op efter sig, tilføjer Maria Mawla.
»Prøv at høre her, I giver taletid til, at man muslimbasher (bashing er en betegnelse for nedrakning af en befolkningsgruppe, red.) et arrangement, der bliver afholdt to gange om året,« siger hun og tilføjer:

»Det er så grotesk, at det skal italesættes som et problem.«
Maria Mawla afviser blankt, at man burde afholde Eid-fejringen og bønnen inden døre, for eksempel i den nærliggende moské på Dortheavej.
»Det er ikke op til andre at vurdere det. Jeg bliver også pissehamrende irriteret over Copenhell, fordi musikken er så høj og ekstrem. Men jeg kunne da aldrig finde på at brokke mig til medierne om det,« siger Maria Mawla.
Islamiske bønnekald har adskille gange været centrum for politisk debat herhjemme.
Blandt andet i december, hvor en koranoplæsning på Rådhuspladsen satte gang i debatten.
Læs mere om det i artiklen herunder.