Journalister fra DR, Politiken, Dagbladet Information, Berlingske og Danwatch er nomineret til Cavlingprisen.
Det skriver fagbladet Journalisten.
DR-journalist Louise Dalsgaard og Jens Anton Bjørnager og Simon Andersen fra Berlingske er blevet nomineret for deres dækning af sagen om Ahmed Samsam.
Hele tre dokumentarer, som er blevet sendt på DR, er også nomineret til den journalistiske pris.
Prisen har til formål at hædre en journalist eller en gruppe af journalister i samarbejde, der har udvist initiativ og talent i særlig grad i løbet af året, der er gået.
Søren Rasmussen, Nicolai Viborg, Isabel Morales og Frederik Bruun Madsen, som står bag dokumentarerne "UnderDanmark" og "På statens regning" har fået en nominering.
Det samme har Jens Langhorn og Marie Skovgaard, som er nomineret for dokumentaren "Skolens tabte børn", som handler om børn med ufrivilligt skolefravær - også kaldet skolevægring.
Politikens Frank Hvilsom og Mads Nissen er blevet nomineret for deres serie "Alle vi børn i Gangsterby", som handler om unge svenske lejekriminelle.
Den sidste gruppe af nominerede er Lasse Skou Andersen, Sebastian Gjerding, Emilie Ekeberg, Nikolaj Houmann Mortensen og Charlotte Aagaard fra DanWatch og Dagbladet Information.
De er blevet nomineret for deres dækning af dansk våbeneksport til Israel.
Cavlingprisen uddeles 9. januar 2026.
Med prisen følger en bronzestatuette, der forestiller Politikens chefredaktør fra 1905 til 1927, Henrik Cavling. Hvis det er en gruppe journalister, der modtager prisen, får de en statuette hver. Derudover får prismodtagerne 25.000 kroner til deling.
Prisen blev oprettet den 18. december 1944 i det sidste halvår af den tyske besættelse af Danmark under Anden Verdenskrig.
Prisens modtagere og de nominerede udvælges af Cavlingkomitéen. Den er sammensat af Dansk Journalistforbunds hovedbestyrelse efter forslag indstillet fra forbundets kredse.
Den seneste modtager af Cavlingprisen var en gruppe journalister fra mediet Zetland for deres dækning af erstatningerne i Minksagen.
/ritzau/
