Rigmand og milliardær Lars Seier Christensen er havnet i krig med embedsmændene i Københavns Kommunes teknik- og miljøforvaltning.
Striden involverer den prominente Café Dan Turéll, som ligger centralt i København og som Saxo Bank-stifteren ejer.
For at øge omsætningen vil han gerne stille borde og stole udenfor caféen, så kunderne kan nyde en kold fadøl under åben himmel i sommerhalvåret.
Men pladsen er trang, og derfor søgte han i 2022 om lov til udvide fortovet for egen regning. Det kræver en byggetilladelse, og den fik caféen i april 2024.
I sommer blev fortovet så udvidet på Lars Seier Christensens regning. 600.000 kroner har det ifølge Alex Haustrup, der er direktør for Café Dan Turéll, kostet at udvidet fortovet.
Men ak. For det er ikke nok at få lov til at udvide fortovet. Det kræver også en udeserveringstilladelse, og den har Københavns Kommune nægtet at give. Altså har han fået lov til at udvide fortovet, men nu må han ikke stille stole og borde på det.
»Vi er uforstående over kommunens nej til udeservering, Vi har hele tiden gjort det klart over for Københavns Kommune, at fortovsudvidelsen var med henblik på udeservering,« siger Alex Haustrup.
Københavns Kommune forklarer sig blandt andet med, at det er en afdeling i Teknik- og Miljøforvaltningen, det giver tilladelse til at udvide fortovet, mens det er en anden afdeling, der giver lov til udeservering. Og de to afdelinger har åbenbart ikke talt sammen. Og det rammer nu den legendariske café, som har eksisteret siden 1977.
Derudover henviser Københavns Kommune til, at man blot følger retningslinjerne for den byrums- og trafikplan for indre by, der blev vedtaget i februar 2023 og som prioriterer fodgængeres fremkommelighed højt. Hvilket undrer Alex Haustrup, fordi byggetilladelsen til udvidelsen af fortovet blev givet, efter at byrums- og trafikplanen var vedtaget politisk.

»Jeg synes, det er ærgerligt, at vi har bekostet en udvidelse af fortovet, som vi ikke kan bruge,« siger Alex Haustrup.
I september måned orienterede Teknik- og Miljøforvaltningen så politikerne på Københavns Rådhus om, at man ville give Café Dan Turéll afslag på ønsket om udeservering - selvom fortovet altså er udvidet.
Forløbet har fået De Radikales medlem af Teknik- og Miljøudvalget, Christopher Røhl, til at løfte sagen til politisk beslutning på et møde i Teknik- og Miljøudvalget mandag.
»Det er uheldigt, at man på den ene side giver tilladelse til, at et privat firma udvider fortovet samtidig med, at man ikke imødekommer et ønske om udeservering der, hvor fortovet er udvidet. Caféen har udvidet i god tro, og kommunen fremstår uprofessionel,« siger Christopher Røhl.
Christopher Røhl oplyser, at han til mødet vil stille et modforslag til kommunens indstillig, så politikerne får mulighed for at give tilladelse til udeservering.
I et svar til B.T. erkender Københavns Kommune, at sagen ikke er forløbet optimalt.
»Forvaltningen anerkender, at man fremadrettet kan blive bedre til at orientere om de politisk besluttede rammer, som planerne for et givent område er med til at sætte, og hvad man derfor kan og ikke kan have forventning om at få tilladelse til. Derfor vil forvaltningen også fremadrettet have fokus på at forbedre den interne koordinering i lignende sager,« skriver Teknik- og Miljøforvaltningen i et svar til B.T.
Men kommunen frikender også sig selv:
»Caféens ejere er løbende er blevet orienteret om, at en fortovsudvidelse ikke nødvendigvis ville betyde en efterfølgende tilladelse til at udvide cafeens udeserveringsareal. Når forvaltningen har givet afslag, er det med udgangspunkt i den politisk vedtagne byrums- og trafikplan for Middelalderbyen, som blandt andet tilgodeser fremkommeligheden for fodgængere frem for udeservering«.
Af forvaltningens indstilling til mødet mandag i Teknik- og Miljøudvalget fremgår det, at kommunen ikke mener, at den vil være erstatningspligtigt over for Cafe Dan Turell.
Lars Seier Christensen har ikke ønsket at udtale sig i sagen, men henviser til sin direktør.