Mandag var en sort aften i Ree Park Safari.
Her døde parkens sorte næsehorn, Bashira. Det skriver Randers Amtsavis.
I to uger op til sin død havde Bashiras madvaner ændret sig, og næsehornet hverken drak eller spiste lige så meget, som det plejede.
Da man forsøgte at finde ud af, hvorfor Bashira ikke indtog så meget føde, bedøvede man hende og fandt en hævelse i halsen, som formentlig stammede fra grenene, der indgår i næsehornets føde.
Behandlingen stod på antibiotika, væske og konstant overvågning. Og mandag i denne uge var Bashira da også begyndt at æde og drikke igen.
Obduktionen af næsehornet har dog vist, at det ikke kun var i halsen, der var skader. En gren havde således også perforeret hendes tarm.
Der skal dog foretages yderligere undersøgelser, før den præcise dødsårsag kan fastslås.
Bashiras pludselig død er ekstra trist, da hun var syv måneder henne ud af de i 18 måneder, som næsehorn er drægtige.
Næsehornsungen skulle have været fuldt levedygtigt, men mistede altså livet sammen med sin mor.
Det sorte næsehorn nåede at være i Ree Park Safari i ni år, og i løbet af den tid fik hun tre kalve.
I 2017 blev en af disse, Shaya, også fundet død.
Det sorte næsehorn er stærkt truet, og det vurderes, at der kun er 3.000 tilbage i naturen.